Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Barbory v Zábřehu na Moravě
Památky

Kostel sv. Barbory v Zábřehu na Moravě

Kostel sv. Barbory, který je v současné době přístupný pro veřejnost jen výjimečně, je středověká gotická stavba s barokní přestavbou. Legenda vypráví, že kostel založili za hradbami města příslušníci řádu Templářů. Nejstarší písemná památka však pochází až z druhé poloviny 15. století.
Od svého založení si kostelík, který se nachází přímo v centru města Zábřeh, prošel bouřlivým vývojem a jeden čas se zde kvůli nedostatku kněží ani žádné bohoslužby nekonaly. Roku 1750 připomínal spíše zříceninu, a tak se rozhodlo o jeho zbourání s tím, že materiál bude použit na stavbu farního kostela sv. Bartoloměje. V roce 1752 bylo s bouráním kostelíka započato, ale díky zakročení faráře Antonína Cyrila Ambrože byla demolice včas zastavena. 

O 20 let později získal farář Ambrož povolení dostavět zbořenou část kostela a díky pomoci řady měšťanů i vesničanů, byl kostel již v prosinci 1772 vysvěcen ke cti svaté Barbory, panny a mučednice. Hřbitov u farního kostela sv. Bartoloměje byl postupně rušen, a tak kostel sv. Barbory získal na významu i jako hřbitovní.

Současně s přestavbou chrámu na počátku 70. let 18. století byl pořízen také nový mobiliář. Hlavní oltář byl zasvěcen sv. Barboře a opatřen obrazem této světice, který s největší pravděpodobností namaloval vídeňský malíř Jan Kristian Sambach. Zajímavý je i soubor obrazů Křížové cesty, které vznikly v přímé návaznosti na činnost význačného pozdně barokního malíře Johanna Wenzela Bergla

V roce 2000 se do věže chrámu vrátila jedna z nejvýznamnějších zvonařských památek na severní Moravě, renesanční zvon sv. Barbory z roku 1614, který byl od roku 1942 zapůjčen farnímu chrámu sv. Bartoloměje.
 

Provozovatel

Římskokatolická farnost Zábřeh

Komenského 24
789 01 Zábřeh
Tel.:
+420 583 414 531
Tel.:
+420 731 626 500
Email:
rkfzab@rps.cz
WWW:
rkfzabreh.rps.cz
GPS:
49,882937 16,868890
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
Město:
Zábřeh
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Tučňák v Zábřehu

Penzion Tučňák v Zábřehu

Zábřeh, Olomoucký kraj
Levandulová kavárna Zábřeh

Levandulová kavárna Zábřeh

Zábřeh, Olomoucký kraj
Restaurace Stará sladovna Zábřeh

Restaurace Stará sladovna Zábřeh

Zábřeh, Olomoucký kraj