Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Alžběty ve Kbelích na půdorysu chleba
Památky

Kostel sv. Alžběty ve Kbelích na půdorysu chleba

Novostavba kostela v letech 2001-2003 nahradila zbořenou provizorní kapli stejného zasvěcení z roku 1932. Jeho loď v podobě zčásti odkrojeného bochníku chleba symbolizuje obětavost a dobročinnost sv. Alžběty Durynské.
Až do začátku 20. století neměli kbelští katolíci žádnou svatyni. Lidé chodili do kostela do Vinoře nebo do Čakovic. Již za doby před rokem 1918 byly zhotoveny architektem Jaroslavem Čermákem plány na stavbu kostela, který měl stát podél dnešní Mladoboleslavské ulice před vlakovým přejezdem do Vinoře. Záměr, který měli františkáni, se však neuskutečnil.
 
V roce 1932 byl prodán v dražbě dům - stodola čp. 42 – v nynější Železnobrodské ulici, který koupila „Družina sv. Kláry“, ve které byla adaptací zřízena provizorní kaple. Kapli sv. Alžběty dne 28. října 1932 vysvětil velmistr řádu Křížovníků Dr. Josef Vlasák. Za hlavním oltářem byl umístěn kříž z 18. století, který kbelským darovali františkáni z kostela Panny Marie Sněžné v Praze 1. Kbely měly v průběhu století stále jen kapli. Až po mnoha letech, se staly Kbely samostatnou farností a 27. ledna 1997 vyhlášeny kvazifarností svěřenou do správy P. Antonínu Klaretu Dabrowskému. A tak mohla být v roce 2001 zahájena v sousedství kaple stavba nového kostela.
 
Ideový projekt a výzdoba kostela a vitráží zachycující atributy sv. Alžběty Durynské je záležitostí architekta a sochaře pana Bernarda ď Ambrose, který se inspiroval charitativní činností sv. Alžběty. Dal kostelu podobu bochníku chleba, z něhož již část byla odkrojena a rozdána, což symbolizuje dobročinnost sv. Alžběty Durinské. Po dostavbě kostela se zbourala v roce 2004 původní kaple, která do té doby stále sloužila svému účelu. Kříž z kaple si vzali zpět františkáni a je umístěn v jejich klášteře u kostela Panny Marie Sněžné a zvon z kaple je na zahradě poutního místa františkánů v Hájku u Červeného Újezdu.

Nový moderní kostel ve Kbelích je zasvěcen sv. Alžbětě Durinské, spadá pod Římskokatolickou farnost a dne 13. června 2004 jej vysvětil kardinál Miloslav Vlk.

Provozovatel

Římskokatolická farnost sv. Alžběty

Železnobrodská 956
Kbely
197 00 Praha 9
Email:
praha@ofm.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.kbely.farnost...
GPS:
50,133185 14,547065
 
Region:
Praha
Město:
Praha 9
Tipy na výlet:
Praha 9 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Kbelský masopust

Srdečně vás zveme na 11. ročník Kbelského masopustu. Od 13:00 bude masopust zahájen v Centrálním parku Kbely, odkud se vydá na obchůzku.
Praha 19, Praha

Pilotem letadla na zkoušku z Prahy

Vyzkoušejte si být pilotem opravdového letadla. Poletíte letadlem Cessna C172 z letiště Letňany.
Praha 9, Praha

Pilotem ultralehkého letadla z Letiště Letňany

Přijďte si zalétat a dozvědět se více o ultralightech. Možná jste si doteď o létání jen snili a přemýšleli, jaké by to bylo, kdybyste mohli létat na výlety nebo služební cesty...
Praha 9, Praha

Vyhlídkový let nad Karlštejn

Podnikněte letecký výlet nad krásy lomů Malá a Velká Amerika, Průhonický zámek, meandry Vltavy, Karlštejn a další... Nový úhel pohledu na známá místa je prostě zážitek!
Praha 9, Praha

Aktivity v okolí

Brick Corner – zábavný svět stavebnice Lego®

Užijte si originální exponáty na světové úrovni, interaktivní zábavu v herních zónách, stavění dle vaší fantazie, případně odpočinek u kávy či zákusku v kavárně.
Praha 9, Praha

Ekocentrum Prales ve Kbelích

Ekocentrum Prales, neboli Pražské lesní středisko, vzniklo jako místo pro komunitní setkávání, rekreaci a procházky Pražanů a zároveň jako další základna střediska Ekologická výchova s ekovýchovnými programy.
Praha 19, Praha

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.
Praha 9, Praha

Singletrail Letňany

Čtyři singletrailové trasy si bikeři mohou sjet v lesoparku Letňany v Praze. Jejich celková délka je 5 700 metrů. Ze čtyř tras mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná.
Praha 9, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Zastávka u Srubu – restaurace v srdci kbelského parku

Restaurace Zastávka u Srubu se nachází v srdci kbelského parku a pyšní se skvělou kuchyní i možností sportovního vyžití v její blízkosti. Pokud máte rádi dobré jídlo, hledáte místo pro chvíle s přáteli, rodinou či místo odpočinku, zastavte se u Srubu.
Praha 19, Praha

Hotel SAS v Praze Satalicích

Na severovýchodním okraji Prahy 9 najdete Sportareál Satalice v jehož těsné blízkosti najdete hotel SAS. Maximální kapacita hotelu je 50 lůžek. K dispozici je parkoviště, Wi-Fi připojení. Hotel nabízí možnost ubytování s domácím mazlíčkem.
Praha 9, Praha

Pytloun Zámecký Hotel Ctěnice

Luxusní 4* zámecký hotel – Pytloun Zámecký Hotel Ctěnice je součástí zámeckého areálu Ctěnice v místní části Vinoř na severovýchodním okraji Prahy asi 10 km od historického jádra hlavního města. V oblasti, která byla osidlována od nejstarších dob.
Praha-Vinoř, Praha

Restaurace U Černínů

Stylová restaurace U Černínů nese v názvu velkou část historie obce Vinoř, která patřila významnému českému rodu Černínů plných 267 let. Restaurace byla otevřena po delší odmlce ve spolupráci s pivovarem Lobkowicz.
Praha 19, Praha