Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně
Památky

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů se nachází se uprostřed sídliště na Jižních Svazích. Stavba kostela a střediska mládeže byla dokončena roku 2003. Dnes celý areál zahrnuje kostel, zázemí farnosti, ubytování pro členy salesiánské komunity, klubovny, učebny, společenský sál a další prostory.
Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů je nejnovějším kostelem ve Zlíně. Již od 30. let probíhaly snahy o výstabu druhého katolického kostela ve městě, avšak stavba se uskutečnila až na začátku 21.století. Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů byl postaven díky finanční a brigádnické podpoře věřících i ostatních členů farnosti (čímž bylo nakonec dosaženo výstavby původního projektu), kterou od února roku 1990 do června 2006 spravovali kněží z kongregace Salesiánů Dona Boska.

Stavba kostela neprobíhala ani zdaleka bezproblémově – díky svažitému terénu bylo třeba zapustit několik pilotů hluboko do země, taktéž řešení stropu pomocí kazetové železobetonové konstrukce je dle slov autorů Kováře/Botha zcela unikátní, a dnes již téměř nemožné. V průběhu stavby například údajně došlo k odchýlení veže o 14 cm a málem tak Zlín získal podobnou atrakci jako je věž v Pise. Architektonicky je kostel jedinečným příkladem nového zlínského funkcionalismu aplikovaného na prostředí sídliště a (narozdíl třeba od masivně vlomené budovy UTB) je zcela přirozeným a nerušivým prvkem sídliště Jižní svahy.

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně byl posvěcen 8. května 2003. Celý areál zahrnuje kostel s 350 místy k sezení, zázemí farnosti, ubytování pro členy salesiánské komunity, klubovny, učebny či společenský sál a další prostory. Součástí areálu je i velké hřiště s kvalitním povrchem patřící ke středisku mládeže. Oltář a ostatní liturgické předměty jsou dílem D. Trubače interiéry J.Zamazala a tři zvony (sv. Jan Bosko, sv. Ludmila, sv.Vojtěch) byly odlity v dílně J.Kadlece v Halenkově. Socha Madony nad oltářem je kopií originálu umístěného na Sv. Kopečku.

Ubytování a restaurace v okolí

Zelenáčova šopa ve Zlíně

Zelenáčova šopa ve Zlíně

Zlín, Zlínský kraj
Hotel Nejja

Hotel Nejja

Zlín, Zlínský kraj
Restaurace Kozlovna Celnice

Restaurace Kozlovna Celnice

Zlín, Zlínský kraj