!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Narození Panny Marie Kamýk nad Vltavou
Památky

Kostel Narození Panny Marie Kamýk nad Vltavou

Spolu se zříceninou někdejšího královského hradu Vrškamýku je kostel Narození Panny Marie jednou z nejvýznamnějších památek obce. Připomíná se již na konci 13. století jako farní kostel městečka Nový (též Dolní) Kamýk.
Velmi hodnotný areál kostela raně gotického původu (barokně přestavěného) se rozkládá na západním okraji městečka na nevysokém, ale výrazně nad vltavské údolí vystupujícím ostrohu. Areál tvoří vlastní jednolodní kostel, situovaný na místním pěkně upraveném hřbitově, založeném na nepravidelném, vejčitém půdorysu. Předmětem památkové ochrany je kostel s ohradní zdí a branou.
 
V kostele se dochovala celá řada středověkých konstrukcí a detailů. Rovněž v ohradní zdi jsou patrné pozůstatky její středověké podstaty. Jde o cennou památku staré fáze zdejšího osídlení, spojené s výstavbou nedalekého královského hradu Vrškamýk. Většina vnitřního zařízení, která náleží k hodnotným ukázkám barokního umění a uměleckého řemesla, pochází z konce 18. století. Interiér zdobí freska Zjevení Panny Marie a českých patronů selskému lidu od příbramského malíře Kulíška, na pozadí fresky lze rozeznat krajinu v okolí Kamýka i samotnou obec.
 

Z historie kostela

Kostel z poslední třetiny 13. stol. byl v průběhu 15. a 16. století upravován v pozdně gotickém a renesančním slohu, ale stopy těchto úprav zcela překryly pozdější přestavby. Na jeho dnešní podobě se odráží především významná barokní přestavba, uskutečněná po velkém požáru v roce 1774 (v letech 1775 a 1784–1787) nákladem jeho tehdejšího patrona, kníže Ferdinanda Filipa z Lobkovic. Ve stěnách lodi a presbytáře byla tehdy prolomena větší okna, a kostelní věž získala dnešní charakteristickou cibulovitou báň.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Hotel Solenice u Orlické přehrady

Solenice, Jižní Čechy
U Květů

U Květů

Milešov, Jižní Čechy
Kemp Popelíky na Orlíku

Kemp Popelíky na Orlíku

Milešov, Jižní Čechy