Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trmicích
Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trmicích

Poutní kostel Narození Panny Marie stojící na náměstí v Trmicích, poprvé zmíněný roku 1645, je původně barokní sakrální stavbou z 18. století, která prošla několika přestavbami.
Původně barokní, v současnosti novogotický kostel Narození Panny Marie na Václavském náměstí patří spolu s nedalekým zámkem k nejvýraznějším kulturním památkám města Trmice.

Barokní kostel v Trmicích byl vystavěn na přelomu 17. a 18. století. V roce 1726 byl vybaven novým oltářem z dílny bohosudovského řezbáře bratra Václava. O tři roky později byl oltář vymalován, pozlacen a opatřen dvěma šlechtickými erby, které upomínají na majitele panství Františka Václava Nostice a jeho ženu Kateřinu Alžbětu rozenou Schönbornovou.

Zásadní stavební proměnou prošel kostel v letech 1898-1899. Původní věž byla snesena a nahrazena zcela novou věží, jež předstupuje hlavnímu průčelí. Vnější vzhled kostela ztratil svou dosavadní barokní tvář, kterou vstřídalo tehdy moderní novogotické ztvárnění.

V roce 1923 obdržel kostel čtyři nové zvony, tři z nich však byly bohužel za druhé světové války zrekvírovány pro potřeby zbrojního průmyslu. Roku 1932 byly v kostele instalovány i nové varhany. Právě v prostoru těchto varhan vznikl v roce 1953 požár, jehož ničivé následky se naštěstí podařilo během napravit během relativně krátké doby.

Další těžké období počalo rokem 1972, kdy byl kostel z důvodu zhoršujícího se stavu stropní konstrukce na dlouhou dobu uzavřen. Díky velkému úsilí a navzdroy hrozící perzekuci ze strany státu se podařilo trmické farnosti a místním věřícím kostel svépomocí opravit a dva měsíce před příchodem "Sametové revoluce" 

Ubytování a restaurace v okolí

Piknik Ústí

Piknik Ústí

Ústí nad Labem-město, Ústecký kraj
Cup – coffeeup

Cup – coffeeup

Ústí nad Labem, Ústecký kraj
Tortuga Bay

Tortuga Bay

Ústí nad Labem, Ústecký kraj