Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku
Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku

Pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech stojí v sousedství konventu servitů, později přestavěného na zámek.
Kostel s bývalým konventem tvoří nedělitelný historický celek s vysokým kulturně-historickým významem, a to nejen v úzce regionálním, ale i celorepublikovém měřítku, neboť konojedský konvent byl nejmladším a zároveň nejdůležitějším servitským klášterem v české provincii.

Mohutný pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech byl vystavěn v polovině 18. století.

Kostel byl staticky poškozen roku 1945, když v blízkém lomu vybuchla munice. Částečně se tehdy zřítil strop přilehlé sakristie, tlaková vlna vyrazila okna i s rámy, byla poničena střecha. Nouzové opravy střech se uskutečnily na podzim roku 1955. Ve 2. polovině 20. století klášter i kostel využívala armáda. Od 80. let z něj byl odvážen mobiliář (částečně se nachází v kostele sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu), opakovaně byl však také vykraden.

Po roce 2007 církev darovala kostel podnikateli Vladimíru Přibylovi,  který zahájil jeho celkovou revitalizaci, a to za významného přispění občanského sdružení Společnost pro obnovu památek Úštěcka. Toto sdružení pak kostel v lednu 2014 převzalo a vlastníkovi jej pomáhá spravovat. V rámci celkové obnovy proběhlo statické zajištění objektu a oprava fasád či střešních konstrukcí. Výrazně se také proměnil interiér kostela, který byl kompletně vymalován, byly obnoveny podlahy a restaurován dochovaný mobiliář.

Po zdařilé celkové obnově mohl být kostel 24. září 2016 slavnostně zpřístupněn veřejnosti. 

V soutěži Patrimonium pro futuro, kterou pořádá Národní památkový ústav, obdržela Společnost pro obnovu památek Úštěcka stříbrnou plaketou právě za obnovu tohoto kostela. 

Ubytování a restaurace v okolí

Sport Camp Levínský Kocour

Sport Camp Levínský Kocour

Levín, Ústecký kraj
Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Litoměřice, Ústecký kraj