ÚvodCo chcete dělat?PřírodaKnovízský drak – skalní rytina u Slaného a lesní jezírka
Příroda

Knovízský drak – skalní rytina u Slaného a lesní jezírka

V Knovízi u Slaného naleznete krásnou sochu draka vytesanou do pískovcové skály. V roce 2022 ji vytvořil ve svém volném čase pan David Cimrman. Jedná se o ztvárnění legendárního draka, který dle pověsti bydlel právě zde, u obce Knovíz. Nedaleko se nacházejí také krásná lesní jezírka.
Knovízský drak je místní legendární bytost, i když pravda je, že se jedná o velmi mladou novodobou pověst. Podle ní bydlel nedaleko obce a jednalo se o děsivé zvíře s dlouhým hadovitým tělem, ostrými drápy a ohnivým dechem. Zvíře terorizovalo zdejší obyvatele a sežralo jejich dobytek. Legenda praví, že draka nakonec porazil statečný rytíř Horymír, který ho oklamal tak, že plaz spolkl ovci naplněnou sírou. Ta poté spálila drakovy vnitřnosti, až na následky zranění nakonec zemřel.

Dnes Knovízského draka připomíná skalní rytina v pískovcové skále, kterou vytvořil místní amatérský umělec David Cimrman ve svém volném čase. Kromě draka pan David krásně obnovil také dvě lesní jezírka, ležící nedaleko. Obě místa určitě stojí za návštěvu.

A jak se dostat k jezírkům či drakovi? Z Knovíze odbočte směr Želenice, za posledním domem vlevo je polní cesta a po pár metrech okraj lesa s rozcestím. Doleva se jde k drakovi, směrem doprava dorazíte k jezírkům.
 

Drak vysekaný špachtlí po dědovi

Pan David Cimrman vytvářel draka celých 5 měsíců, a to bez použití el. proudu – k tvorbě měl po ruce starou zednickou špachtli po dědovi, kterou našel ve sklepě. Ta nakonec zvítězila nad profi nářadím pro sekání do skály, které zůstalo nevyužité. Ve zdejší skále se totiž nachází velké množství křemenných kamínků, které se prakticky nedají rozbít. Pan David to však vyřešil tím, že křemeny zakomponoval do svého díla.


Lesní jezírka zachránil před zánikem

Oblast kolem jezírek byla dlouho nepřístupná díky náletovým dřevinám. Pan Cimrman si však tento kout světa zamiloval a rozhodl se jej zachránit od úplného zpustnutí a následného zániku. Jezírka jsou původně nejspíše již ze středověku, kdy se v této oblasti těžil pískovec pro stavbu prvních domů a cest. Údolí tedy nejsou přírodní, ale jedná se o pozůstatek těžby. Jedno jezírko je původní a před revitalizací nebylo daleko od úplného zaniknutí. Pan David jej odvodnil umělým výkopem a následně vyčistil. Dnes má stěny z pevného pískovce a spodní prameny s křišťálovou vodou. Druhé jezírko pak milovník přírody vytvořil v místě, kde spodní prameny prosakovaly na povrch. Obnova jezírek panu Davidovi zabrala asi jeden rok. Jak sám říká, péče o toto místo je jako zahrádka – vyžaduje (zvláště v letní sezóně) neustálou péči. Péče o tento přírodní klenot mu však dává smysl a věnuje se jí velmi rád.


Archeologické nálezy na obecním úřadě

Oblast mu přirostla k srdci během nesčetných toulek přírodou, kdy hledal stopy po dávném osídlení tohoto kraje, které sahají až do doby kamenné (cca 10 000 let př.n.l). Mimo výtvarné činnosti se totiž věnuje přes 20 let archeologii, která je jeho velkým koníčkem. Na obecním úřadu v Knovízi jsou vystaveny jeho nálezy, které učinil pomocí detektoru kovů – nadšenému archeologovi se tak podařilo najít množství zajímavých předmětů z doby kamenné, bronzové, ale i ze středověku či novověku.

Provozovatel

Obec Knovíz

Les u obce směrem na Želenice
274 01 Knovíz
WWW:
https://www.knovi...
GPS:
50,211784 14,143419
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Celým rokem zaječím skokem – zvířátka české přírody

Přírodovědná výstava Celým rokem zaječím skokem. Ta je věnována zejména dětem a představí zvířátka české přírody..
Slaný, Středočeský kraj

Husitské slavnosti ve Slaném

Tradiční akce na slánském Masarykově náměstí. Město si připomene kousek historie a ožije Husitskými slavnostmi.
Slaný, Středočeský kraj

Slaný na talíři

Oblíbená akce na slánském Masarykově náměstí se letos koná 14. září 2024. Příchozí mají možnost ochutnat kulinářské speciality kuchyní z celého světa, tradiční i méně tradiční pokrmy, sýry, uzeniny, nápoje nebo třeba málo známé tropické ovoce.
Slaný, Středočeský kraj

Rožnění uherského býka a Mezinárodní mistrovství České republiky v boulderingu

V září se ve Slaném rožní uherský býk a největší borci se potkávají na velké lezecké stěně. A nebude tomu jinak ani letos. Těšte se v sobotu 21. 9. 2024.
Slaný, Středočeský kraj

Slánský tuplák 2024

Ve Slaném se bude 14. – 15. června konat již 12. ročník pivního a hudebního festivalu.
Slaný, Středočeský kraj

Edurun – běh nejen studentů a absolventů Obchodky Slaný

Běh studentů a absolventů slánské obchodní akademie, kterou pořádají sami studenti prvních ročníků. Akce kombinuje sport s rozvojem organizačních, týmových a dalších aktivit. Studenti získávají praktické zkušenosti s organizací veřejných akcí.
Slaný, Středočeský kraj

Open Air festival Valník ve Slaném

V pátek 16. a v sobotu 17. srpna 2024 se koná jubilejní 25. ročník tradičního slánského rockového festivalu Valník.
Slaný, Středočeský kraj

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.
Slaný, Středočeský kraj

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany

Přijďte navštívit jeden z největších podzemních bunkrů v ČR a nasát atmosféru období studené války tak, jak se projevila v tehdejším Československu. Bunkr se nachází v obci Žižice, nedaleko Slaného.
Žižice, Středočeský kraj

Věčná loviště – krematorium pro domácí mazlíčky v Drnově

V Drnově na Kladensku vznikl důstojný prostor, kde je možné se naposledy rozloučit s domácími mazlíčky. Místo připomíná "bránu do jiné dimenze", a to díky zvláštnímu vzezření objektu, který tvoří veliké zrcadlo.
Žižice, Středočeský kraj

Naučná stezka u vodního parku Čabárna v Brandýsku

Při procházce po naučné stezce je k vidění jak domácí zvířectvo, tak volně vzácně žijící živočichové (černé labutě, jeseter Viza). Ve vodním parku o rozloze cca 3,5 ha máte možnost vidět okrasná jezírka s kapry Koi, lekníny a další vodomilné rostliny.
Brandýsek, Středočeský kraj

Obůrka Podháj

Obůrka Podháj, tak se jmenuje malý nový zoopark ve středočeských Třebichovicích v okresu Kladno.
Třebichovice, Středočeský kraj

Aeroklub Točná – lety pro veřejnost z letiště Slaný

Vyhlídkové lety nad severozápadní část středočeského kraje se zámky Lány a Veltrusy, hrady Karlštejn, Křivoklát a Hazmburk, soutokem Vltavy s Labem u Mělníka motorovým letadlem z letiště Slaný. Možnost darovat let formou dárkového poukazu.
Slaný, Středočeský kraj

Vodní park Čabárna

Pokud zavítáte do Vodního parku Čabárna, máte možnost vidět okrasná jezírka s lekníny a dalšími vodomilnými rostlinami. Na naučné stezce jsou k vidění volně žijící zvířata.
Kladno, Středočeský kraj

Přírodní památka Slánská hora

Přírodní památka Slánská hora je kousek od středu města a tvoří dominantu krajiny. Dnes zalesněná hora je nejjižnějším výběžkem sopečné činnosti Českého středohoří. Skály jsou s charakteristickou sloupcovou odlučností a na jižním svahu byl v minulosti lom.
Slaný, Středočeský kraj

Via ferrata Slánská hora

Slánská hora, východně od Slaného, je oblíbené vycházkové místo, odkud se naskýtají pěkné výhledy na město a čedičové útvary. Celkem tu můžete zlézt 7 cest s různými variantami a projít se po 2 lanových mostech. Máme cesty pro začátečníky, rodiny s dětmi i ferratové profíky.  
Slaný, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Asijská restaurace Kitakata ve Slaném

Asijská restaurace Kitakata se nachází v prostorách bývalé pizzerie Hemerkův statek v Ouvalově ulici ve Slaném.
Slaný, Středočeský kraj

Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš založený v roce 2010 obnovil tradici vaření kvalitního slánského piva. Při jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějších domácích surovin, českého chmele z nedaleké žatecké oblasti a vyhlášeného sladu z moravské Hané.
Slaný, Středočeský kraj

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Stylový hotel v samém srdci královského města Slaný, s výhledem na náměstí, s profesionální péčí, ale v rodinné atmosféře.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Atrium – nevšední gastronomie i ve všední den

Od poledního menu, přes výběr ze zajímavého A la carte, až po zážitková menu, kde se snoubí chuť i vůně. Poctivá kuchyně v moderním pojetí a nápadité servírování.
Slaný, Středočeský kraj

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.
Slaný, Středočeský kraj

Pivnice Továrna Slaný

Stylová pivovarská pivnice směděnými varnami a grilbarem potěší zejména milovníky piva a specialit k nim šitým na míru.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Továrna Slaný

Prostory restaurace se nacházejí v dispozičně členitém přízemí rohové secesní budovy z roku 1908. Tu postavil tehdejší podnikatel Stein a sloužila k účelům výroby textilního průmyslu.
Slaný, Středočeský kraj