Úvod > Co chcete dělat? > Kludského vila - expozice věnovaná rodině Kludských v Jirkově
Kludského vila - expozice věnovaná rodině Kludských v Jirkově
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Kludského vila - expozice věnovaná rodině Kludských v Jirkově

Kultura
Kludského vila ve Vinařické ulici v Jirkově prošla rozlehlou rekonstrukcí. Nyní se v areálu nachází knihovna, přednáškové salónky, expozice k osobě Karla Kludského a oddychové místo pro děti i dospělé.
Nad vstupní bránou je zděný oblouk, kterému vévodí dvě sochy šelem, lva a lvice. Není tomu náhodou. V roce 1920 vilu včetně okolních budov a pozemků od Melitty Kühnové koupil majitel světoznámého cirkusu Karel Kludský. Ten pozemek užíval především jako zimoviště zvířat. Po smrti Karla Kludského 8. srpna 1927 převzali cirkus jeho synové Karel a Rudolf. Proslulý cirkus bohužel ničily důsledky hospodářské krize i záhadná úmrtí zvířat. V únoru roku 1934 Kludští cirkus rozpustili.

Vila byla státem v roce 1950 vyvlastněna a usadilo se v ní velitelství 1. praporu 3. pohraniční brigády. V roce 1968 se do vily přestěhovala zvláštní škola, která zde sídlila až do roku 1985. Ve vile se v poslední dekádě 20. století vystřídaly různé místní organizace. V roce 2005 projevila o budovu zájem knihovna, která v tu dobu sídlila v nevyhovujících podmínkách v areálu Horník. Avšak vypracování projektové dokumentace bylo zahájeno až v roce 2007.

Během tří let se největších změn dočkal park, v kterém nově vznikly altány ve tvaru manéže a dětská hřiště s cirkusovými prvky. Opravena byla i někdejší vrátnice, která nyní slouží jako sociální zařízení ve prospěch veřejnosti. Místní knihovnu zdobí busta Karla Kludského, plakáty z jeho doby či fotografie cirkusové rodiny.

Pravé dobrodružství bez zbytečné moderní techniky čeká na děti v zahradě Kludského vily, kde vyrostlo ojedinělé přírodní hřiště podporující volnou kreativní hru. Doposud žádné podobné hřiště se nikde jinde v regionu nenachází. Na jeho výstavbě se podíleli dobrovolníci z řad rodičů i dětí a společně s odborníky, vystavěli vrbičkové objekty, tunely, kopeček s vodním zdrojem, blátíčkovou a pískovou zónu a podobně. Děti tak mají možnost uplatnit svou vlastní fantazii, nenarušeně si hrát a tvořit.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2019
13.7.
30.8.
Výstava obrazů Václava Suchopárka

Výstava obrazů Václava Suchopárka

Hora Svatého Šebestiána, Severozápadní Čechy
17.10.
HoryDolyBike 2020

HoryDolyBike 2020

Chomutov, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Bremen Jirkov

Penzion Bremen Jirkov

Jirkov, Severozápadní Čechy
Hotel Kavalír v Jirkově

Hotel Kavalír v Jirkově

Jirkov, Severozápadní Čechy
Hotel Sudety

Hotel Sudety

Chomutov, Severozápadní Čechy
Hotel Mertin Chomutov

Hotel Mertin Chomutov

Chomutov, Severozápadní Čechy