Úvod > Co chcete dělat? > Klubovna Lawn Tennis Clubu Praha na Letné
Památky

Klubovna Lawn Tennis Clubu Praha na Letné

Provizorní budova bývalého Lawn Tennis Clubu (LTC) Praha je dřevěná stavba z roku 1926. Budova se nachází v Letenských sadech.
Lawn Tennis Club Praha (původně Lawn Tennis Cercle) byl založen v roce 1904 studenty právnické fakulty c. k. české university Karlo-Ferdinandovy. Členy klubu byly významné osobnosti, například Jan a Olga Masarykovi, Karel Schwarzenberg nebo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. 

První klubovna byla postavena v roce 1912. Klub se ale rozrůstal. Již po dvou letech své existence se stalo LTC největším českým tenisovým klubem. Po první světové válce měl již 9 dvorců a v roce 1924 první český dvorec s tribunami pro 2000 diváků.

V roce 1925 vznikly první návrhy architekta Bohumíra Kozáka na budovu nové klubovny. Byla navržena jako provizorní dřevostavba (podobně jako zimní stadion Štvanice, Lidový dům v Libni či Loděnice Českého Yacht Klubu v Podolí). 

V meziválečném období hráli v LTC mnozí skvělí tenisté a českoslovenští reprezentanti.

Teprve komunisty zřízené Ministerstvo národní bezpečnosti svým výnosem z 15. června 1950 zlikvidovalo právní subjektivitu LTC Praha. Jeho majetek, který byl pořízen výhradně z finančních prostředků jeho členů, zkonfiskoval československý stát. Klub i za těchto ztížených podmínek dále působil pod jmény Sokol Praha 7, Dynamo Praha nebo Slavia IPS. I v této neutěšené době poskytl zázemí velkým tenistům. 

Okolí objektu bylo znehodnoceno v druhé polovině 20. století. Tenisové dvorce na východ od klubovny byby v padesátých letech zabrány pro stavbu větracích komínů Letenského tunelu. V těsné blízkosti byl pak v šedesátých a sedmdesátých letech postaven krytý dvorec. V osmdesátých letech pak byly dvorce zapuštěny pod úroveň terénu, což se ukázalo jako velmi problematický zásah. 

V roce 2006 vzniklo občanské sdružení Alternativa II, jejimž cílem je záchrana chátrajícího objektu. Sdružení převzalo objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových dne 10. února 2014. V srpnu 2015 byl schválen restaurátorský záměr na opravu a obnovu vnějšího pláště dřevěné klubovny. Rekonstrukce probíhá díky pomoci dobrovolníků.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 10. 2019