ÚvodCo chcete dělat?PamátkyKlášter minoritů Praha

Památky

Klášter minoritů Praha

5 z 5 (2x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce
Klášter minoritů Praha je historický církevní objekt. Snoubí se zde architektonické styly od románského stylu přes gotiku po baroko. Je kulturní památkou České republiky a důležitou součástí historického jádra Prahy.
Klášter byl založen Václavem I. po roce 1232, kdy se na Starém Městě usadili minorité. Jeho výstavba v gotickém slohu probíhala v několika etapách až do 70. let 14. století. Od konce roku 2024 je klášter přístupný veřejnosti.

V roce 1319 zahájil Jan Lucemburský výstavbu protáhlé bazilikální trojlodní stavby s dlouhým a vysokým kněžištěm a dvěma průčelními věžemi. Tento gotický chrám byl dokončen až za vlády Karla IV. v roce 1374. Vrchol klenby tehdy dosahoval téměř 30 metrů a chrám tak byl po kostele sv. Víta a Panny Marie Sněžné třetím nejdelším v Praze. Stal se místem slavnostních obřadů, ale i pohřbů panovníků. V roce 1311 se zde konala svatební hostina Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, kolem roku 1337 pak svatební hostina Jana Lucemburského s francouzskou princeznou Beatricií.

Později zde působil i Karel IV., který odtud, jako markrabě moravský, vydal svá privilegia Pražanům. V roce 1378 zde bylo na nádherném katafalku, obklopeném pěti sty svící, vystaveno tělo Karla IV. a roku 1577 zde byl dočasně pohřben císař Maxmilián II.

Další etapa výstavby započala po roce 1620 v raně barokním slohu. V roce 1754 postihl objekt požár, jehož následky odstranila až rekonstrukce v pozdně barokním stylu, dokončená roku 1767.

Roku 1784 byl klášter zrušen a část budov prodána. Z rozsáhlého komplexu se tak dodnes dochovala pouze část tvořená budovami kolem obdélného dvora. Část dvorních fasád tvoří gotické arkády a barokní arkády s půlkruhovými oblouky.

Podstatná část interiérů si zachovala gotickou křížovou žebrovou klenbu, místy podepřenou středním sloupkem, zatímco většina prostor je klenuta barokními klenbami. Návštěvníci zde mohou spatřit také fresky inspirované životem sv. Františka z Assisi z 30. let 18. století od Františka Vogety, gotické i barokní arkády, žebrové klenby a zajímavé prostory, jako jsou Sál Jana Lucemburského nebo rajská zahrada.
Více informací

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Kontakt

Klášter minoritů Praha
Malá Štupartská 635/ 6, 110 00 Praha 1

E-mail: klasterminoritu@helas.org
Telefon: 775718870
Web: www.klaster-minoritu.cz/program

Region: Praha
Městská část: Praha 1
Tipy na výlet: Praha 1 a okolí

Schválila redakce Kudy z nudy.

Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Aktuality

Velikonoční koncert

Přijďte si poslechnout velikonoční koncert na největších varhanách v České republice.
Praha 1, Praha

Příběh Vánoc v Praze

Příběh Vánoc a koncert členů Národního divadla a Svatojakubského sboru proběhne v sobotu 29. listopadu 2025 od 14 hod.
Praha 1, Praha

Abonentní koncert konzervatoře v klášteře minoritů

Abonentní cyklus koncertů ve spolupráci s Konzervatoří Jaroslava Ježka přináší propojení hudebního, kulturního i společenského zážitku v mimořádném prostředí Kláštera minoritů Praha. V jediném okamžiku Vás obejme prostředí s více než osm set letou historií.
Praha 1, Praha

Benefiční koncert – Jaroslav Svěcený a jeho hosté

Na záchranu největších varhan v České republice opět zahraje houslový virtuos Jaroslav Svěcený a jeho hosté, Zdeňka Žádníková, Jaromír Klepáč a student Mezinárodní konzervatoře Praha. Na velké svatojakubské varhany zahraje titulární varhanice baziliky, Irena Chřibková.
Praha 1, Praha

Císařské dědictví – sbírka posledního čínského císaře Pchu

Od stříbra po drahé kameny – návštěvníci mají možnost vstoupit do světa posledního čínského císaře a objevit příběh dynastie, moci a symboliky, který přežil staletí.
Praha 1, Praha

Korunovační klenoty lucemburských panovníků

Nemusíte procestovat celou Evropu, abyste měli možnost prohlédnout si korunovační klenoty lucemburských panovníků. Stačí navštívit Klášter minoritů Praha, kde roku 1311 proběhla svatební slavnost Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Praha 1, Praha

Swap festival 2026

V týdnu od 20. do 26. dubna 2026 proběhne Swap festival na desítkách míst v Praze i dalších městech po celé České republice.
Praha 1, Praha

Benefiční koncert Rytíři talentu – 10 let Nadačního fondu Magdaleny Kožené

Nadační fond Magdaleny Kožené oslaví 10 let své činnosti slavnostním benefičním koncertem Rytíři talentu ve Španělském sále Pražského hradu. Na pódiu se představí stovky mladých talentů ze základních uměleckých škol z celé republiky společně s profesionálními hudebníky.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Bazilika sv. Jakuba v Praze

Kostel byl založen Václavem I. v roce 1232, zřejmě při založení Starého Města. Váže se k němu řada legend, z nichž nejznámější vypráví o useknuté ruce, která dosud visí na řetězu v interiéru kostela.
Praha 1, Praha

Varhany v bazilice sv. Jakuba Většího – největší varhany v Praze

Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavěny. Nástroj kombinuje barokní charakter s prvky romantického zvukového ideálu. S 91 rejstříky a 8277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze .
Praha 1, Praha

Výtvarný ateliér Shanti

Toužíte po tom naučit se kreslit nebo malovat? Ve Výtvarném ateliéru Shanti naučíme tvořit i ty z vás, kteří si myslí, že neumí nakreslit ani domeček, nebo sluníčko. Přihlašte se do námi nabízených kurzů a poznejte svět umění, nové přátele i sami sebe.
Praha 1, Praha

Hubební klub Chapeau Rouge

Chapeau Rouge je ojedinělým místem v samotném centru Prahy, datující svou existenci již od roku 1919.
Praha 1, Praha

Sportovní areál Masná v centru Prahy

Sportovní areál v centru Prahy nabízí v létě 3 víceúčelová hřiště s umělým trávníkem a osvětlením, v zimě také přetlakovou krytou halu.
Praha 1, Praha

Divadlo Ungelt

Soukromá komorní scéna pro necelou stovku diváků se zaměřuje na hry pro dvě až čtyři postavy, které nabízejí jedinečné příležitosti výjimečným hercům.
Praha 1, Praha

Týnská lezecká stěna Ultra Ant v Praze

Asi 200 m za Týnským chrámem v centru Prahy se nachází lezecká stěna Ultraant. Od roku 1998 patří k nejstarším lezeckým stěnám v Praze. Lezeckému sportu se zde mohou věnovat všechny věkové kategorie.
Praha 1, Praha

Komentované vycházky s průvodcem Praha s námi

Budeme si vyprávět o pražských neřestech od středověku až po současnost a ukážeme si místa kde se scházela pražská galerka.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Zdenek’s Oyster Bar – nejlepší ústřice v Praze

Koncept kuchyně Zdenek's Oyster Bar staví na přírodních chutích, nejkvalitnějších surovinách a léty prověřených recepturách, k nimiž však šéfkuchař Jiří Nosek přistupuje po svém.
Praha 1, Praha

Divinis – italská restaurace Zdeňka Pohlreicha

Restaurace Divinis patří mezi přední gastronomické podniky v Praze, které si získaly pověst díky spojení špičkové italské kuchyně s přátelskou českou atmosférou. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich při přípravě jídla klade důraz na užití nejlepších surovin a jejich zpracování šetrnými postupy.
Praha 1, Praha

Wonder Wines Bistro v Praze

Nové Wonder Wines Bistro v samém srdci Prahy! V nabídce najdete skvělá vína z celého světa a s láskou vybrané pokrmy vhodně doplňující nabídku našich vín.
Praha 1, Praha

Restaurant Ungelt

Restaurant Ungelt se nachází na místě, kde se psala historie. Týnský dvůr je významnou památkou Prahy, leží kousek od Staroměstského náměstí a nejstarší literatura datuje jeho vznik k 10. století.
Praha 1, Praha

Relax ve společnosti doutníků a whisky v Tobacco Monkey Shop

Přijďte do dosud neobjevené Týnské uličky a objevte kouzlo doutníku značky Bar and Books a nechte se unášet povídaním someliéra.
Praha 1, Praha

Mexická restaurace Fosil

Ochutnejte v Praze stoprocentně pravou mexickou kuchyni! Tacos, Burritos, Quesadillas, Guacamole, Jalapeňos a mnoho dalších mexických specialit!
Praha 1, Praha

Rybárna Blue Fjord

Organické pražmy královské a mořští vlci z Chorvatska, lososi z Norska, ústřice z Francie, humři z Kanady. Rybí trh s restaurací Blue Fjord nabízí to nejlepší z mořských i sladkovodních ryb a mořských plodů.
Praha 1, Praha

Artic Bakehouse

David Arnorsson a Gudbjartur Gudbjartsson přišli předvést do Prahy své pekařské umění z Islandu. Dveře jejich pekárny se netrhnou, na jejich řemeslný chléb, croissanty a další pečivo se stojí fronty.
Praha 1, Praha