Úvod > Co chcete dělat? > Klášter bosých karmelitánů ve Slaném
Památky

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.
Původně františkánský, nyní karmelitánský Klášter patřil při svém založení roku 1655 mezi známky obnovy kraje zpustošeného třicetiletou válkou. Kostel vznikl v letech 1581-1602 jako hřbitovní chrám sloužící městu. Loretánská kaple se sochou černé Matky Boží představuje střed a srdce chrámu. Kapli nechal vestavět hrabě Bernard Ignác z Martinic po návratu z pouti do italského Loreta roku 1657. Její stěny zdobí cyklus výjevů ze života Panny Marie. Konvent kláštera je od roku 1996 obýván řádem Bosých karmelitánů. Komunitu v současné době tvoří 6 bratrů, tři z nich jsou kněží.

Bosí karmelitáni se věnují jak modlitbě, tak nějaké činnosti. Tomu přizpůsobují i vnější podmínky svého života. Denní řád – společná liturgie a dvě hodiny rozjímání v tichu tvoří jakési pilíře jejich dne. Plody takového způsobu života si nechtějí nechávat pro sebe, ale snaží se je předávat dále – například doprovázením v duchovním životě, v životě modlitby, pořádáním duchovních cvičení, přijímáním hostů v komunitě; ale třeba i formou vyučování nebo poradenství mimo klášter.

Mimo duchovního zážitku si můžete odnést i kus světského potěšení, a to vynikající džemy. Klášterní výběrové džemy vyrábějí bratři v klášteře ve Slaném z pečlivě vybraných plodů. Obsahují poctivých 65% ovoce a proto mohou nést označení "výběrové". Díky šetrnému zpracování a krátké době vaření si ovoce uchovává svou kvalitu, chuť i barvu. Klášterní výběrové džemy můžete koupit přímo v klášteře.

Provozovatel

Klášter Nejsvětější Trojice Řádu bosých karmelitánů

Hlaváčkovo náměstí 221
274 01 Slaný
Tel.:
+420 312 523 648
Email:
klaster.slany@sez...
WWW:
www.klasterslany.cz
GPS:
50,233624 14,088687
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Slaný, Středočeský kraj
Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš ve Slaném

Slaný, Středočeský kraj
Restaurace Továrna Slaný

Restaurace Továrna Slaný

Slaný, Středočeský kraj