Úvod > Co chcete dělat? > KGB Muzeum v Praze - Praha 1968 očima důstojníka KGB

KGB Muzeum v Praze - Praha 1968 očima důstojníka KGB

Kultura
Poprvé můžete na jednom místě spatřit předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu. V kolekci jsou velmi neobvyklé exponáty, např. posmrtná maska Lenina, zbraň, kterou byl zavražděn Trocký, radiopřijímač z Berijovy pracovny, zařízení z laboratoří KGB a další.
Muzeum představuje předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu a vyšším funkcionářům sovětské státní bezpečnosti. Je tu posmrtná maska Lenina, vražedná zbraň Trockého, rádio z Beriova bytu, vybavení laboratoří KGB a mnoho dalších unikátních exponátů.

Poprvé můžete na jednom místě spatřit předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu, ředitelům Čeka (Všeruská mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí a sabotáží při Sovětu národních komisařů RSFSR), NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí), GPU (Státní politická správa), OGPU (Spojená státní politická správa), MGB (Ministerstvo státní bezpečnosti), KGB (Výbor státní bezpečnosti), vyšším funkcionářům sovětské státní bezpečnosti.

Výraznou součástí muzea je fotoexpozice "Praha 1968 očima důstojníka KGB". Neznámé fotostránky dějin z archívů KGB. Tady ale neuvidíte vyhořelé tanky a zničené budovy, jsou tam důstojníci KGB v ulicích překrásného města. V muzeu jsou ve značné míře představeny atributy Sboru národní bezpečnosti (SNB). Cílem dané expozice není propaganda násilí, rasové nadřazenosti a národní nenávisti.
 

Z historie KGB

KGB, česky Výbor státní bezpečnosti, byl název hlavní sovětské tajné služby, jednalo se o všerepublikový svazový orgán státního řízení v oblasti zabezpečení státní bezpečnosti při Radě ministrů SSSR. KGB byla založena 13.3.1954, a to tak, že z Ministerstva vnitra SSSR byly vyjmuty některé služby a oddělení. Do KGB patřily orgány státní bezpečnosti, pohraniční vojska a vojska vládního spojení, orgány vojenské kontrarozvědky, školy a vědecké instituce.

V roce 1978 dosáhl Jurij Andropov, tehdejší předseda vlády, zvýšení statusu orgánů státní bezpečnosti a jejich vyloučení z přímého podřízení Radě ministrů SSSR. 20.3.1991 získala KGB status centrálního orgánu státního řízení SSSR, vedeným ministrem SSSR. KGB zanikla 3.12.1991.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019