Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > KGB Muzeum v Praze – Praha 1968 očima důstojníka KGB
Kultura

KGB Muzeum v Praze – Praha 1968 očima důstojníka KGB

Poprvé můžete na jednom místě spatřit předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu. V kolekci jsou velmi neobvyklé exponáty, např. posmrtná maska Lenina, zbraň, kterou byl zavražděn Trocký, radiopřijímač z Berijovy pracovny, zařízení z laboratoří KGB a další.
Muzeum představuje předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu a vyšším funkcionářům sovětské státní bezpečnosti. Je tu posmrtná maska Lenina, vražedná zbraň Trockého, rádio z Beriova bytu, vybavení laboratoří KGB a mnoho dalších unikátních exponátů.

Poprvé můžete na jednom místě spatřit předměty, které patřily pohlavárům sovětského státu, ředitelům Čeka (Všeruská mimořádná komise pro boj s kontrarevolucí a sabotáží při Sovětu národních komisařů RSFSR), NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí), GPU (Státní politická správa), OGPU (Spojená státní politická správa), MGB (Ministerstvo státní bezpečnosti), KGB (Výbor státní bezpečnosti), vyšším funkcionářům sovětské státní bezpečnosti.

Výraznou součástí muzea je fotoexpozice "Praha 1968 očima důstojníka KGB". Neznámé fotostránky dějin z archívů KGB. Tady ale neuvidíte vyhořelé tanky a zničené budovy, jsou tam důstojníci KGB v ulicích překrásného města. V muzeu jsou ve značné míře představeny atributy Sboru národní bezpečnosti (SNB). Cílem dané expozice není propaganda násilí, rasové nadřazenosti a národní nenávisti.
 

Z historie KGB

KGB, česky Výbor státní bezpečnosti, byl název hlavní sovětské tajné služby, jednalo se o všerepublikový svazový orgán státního řízení v oblasti zabezpečení státní bezpečnosti při Radě ministrů SSSR. KGB byla založena 13.3.1954, a to tak, že z Ministerstva vnitra SSSR byly vyjmuty některé služby a oddělení. Do KGB patřily orgány státní bezpečnosti, pohraniční vojska a vojska vládního spojení, orgány vojenské kontrarozvědky, školy a vědecké instituce.

V roce 1978 dosáhl Jurij Andropov, tehdejší předseda vlády, zvýšení statusu orgánů státní bezpečnosti a jejich vyloučení z přímého podřízení Radě ministrů SSSR. 20.3.1991 získala KGB status centrálního orgánu státního řízení SSSR, vedeným ministrem SSSR. KGB zanikla 3.12.1991.

Po zlatých stopách alchymistů Hradem i podhradím

Procházka místy, kudy kráčely dějiny alchymie v Praze, zakončená prohlídkou Muzea alchymistů a mágů staré Prahy.
Praha 1, Praha

Kouzelnická show Kristiána Kašpara

Můžete se těšit na ty nejzáhadnější kouzla a iluze. Zábavná show pro celou rodinu.
Praha 1, Praha

Pan Sova

Pan Sova bydlí v malém útulném domečku. Žít sám není snadné, někdy má pan Sova i strach, jindy se mu stýská po kamarádovi, se vším si musí poradit sám.
Praha 1, Praha

Vánoce u Ježibaby z Perníkové Chaloupky

Jeníček a Mařenka žijí se svým tatínkem a zlou macechou. Jednoho dne je macecha pošle do nebezpečného lesa, kde žije zlá ježibaba. Jak pohádka dopadne, se dozvíte v divadle Apropo. Můžete se těšit na speciální vánoční verzi této pohádky.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Půjčovna elektrokol Praha

Profesionálové k vyhledání nejhezčích zážitků na elektrokolech v Praze. Objevili jsme nejhezčí památky Prahy a propojili je s parky a cyklostezkami, aby vaše rodina měla maximalní pohodlí poznat Prahu v sedě a takovou jaká skutečně je. Je radost projet Prahou bez námahy a přitom si ji užít aktivně!
Praha 1, Praha

Lobkowiczký palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo

Malostranský palác významného šlechtického rodu Lobkowiczů byl postaven podle návrhu architekta Giovanni Battisty Alliprandiho v letech 1702-04.
Praha 1, Praha

Ecsotica Spa v Alchymist Grand Hotelu

Ecsotica Spa se nacházejí v luxusním hotelu Alchymist Grand Hotel na Malé Straně. Nabízí dokonalý odpočinek v komfortním exotickém prostředí. Lázně Ecsotica připomínají starověký chrám, který vás pohltí jedinečnou atmosférou.
Praha 1, Praha

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Muzeum vás zavede do atmosféry renesanční půdní laboratoře Edwarda Kelleyho. Připraven je pro vás zážitek na jaký se nezapomíná a jaký si budete chtít časem zopakovat.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

St. Martin Praha

Nabízíme tradiční českou kuchyni, mezinárodní a vegetariánská jídla.
Praha 1, Praha

Alchymist Grand Hotel & Spa Praha

Několik kroků od Pražského hradu a Karlova mostu, mezi malebnými uličkami Malé Strany, se nachází luxusní Alchymist Grand Hotel & Spa. Pětihvězdičkový boutique hotel vládne pohádkovým kouzlem s vytříbeně zařízenými pokoji, jež odrážejí historický charakter města.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha