!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří
Památky

Kostel Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří

Pozdně barokní kostel na návrší nad obcí z let 1787-1789. Vznikl z původní kaple z r. 1709, která je využita jako presbytář. Kostel je obklopen na západní straně zdí s ambitem, jižně je areál uzavřen budovou kláštera karmelitánů.
V roce 1694 koupil zdejší panství nový majitel Gerhard Jindřich Butz z Rolsbergů. V té době se mezi lidmi vyprávělo, že kolem Boží muky na kopci nad vesnicí se někdy ukazuje zvláštní záře. Zbožný šlechtic se v Telči radil s Felixem Karlem Slavatou, který byl knězem a řeholníkem Řádu bosých karmelitánů. Na jeho radu vystavěl roku 1709 baron Butz na onom místě kapli a umístil do ní obraz Panny Marie Karmelské. Od té doby přicházejí na toto místo poutníci prosit Pannu Marii o přímluvu.

Následný rozvoj poutního místa výrazně ovlivnili další příslušníci rodu Rolsbergů. Po necelých třiceti letech zakladatelův synovec Matěj Jindřich Butz kapli přestavěl. Jeho synové Josef Ignác a Jan Matěj byli oba kněžími a olomouckými kanovníky a v druhé půli 18. století se vystřídali jako majitelé vyderského panství. Podporovali rozmach poutí a stavitelskou činnost, která s tím souvisela. Tak byla postupně vystavěna budova kláštera, loď kostela (původní kaple tvoří presbytář dnešního kostela), ambity a ohradní zeď s třemi branami.

Nejvíce poutníků přichází především v týdnu kolem svátku Panny Marie Karmelské (16. července). V neděli předtím se slaví tzv. "malá", v neděli po svátku tzv. "velká" pouť. Samotný 16. červenec tradičně patří pouti kněží. Kromě toho se o dalších nedělích roku slaví ještě pouť květnová, srpnová, říjnová. Příležitostí k pouti jsou také pravidelné pobožnosti vždy o první sobotě v každém měsíci.

Na návrší oproti poutnímu kostelu byl na počátku našeho století založen lesní hřbitov, který měl sloužit pohřbívání členů šlechtické rodiny patronů kláštera – Dalbergů – i řeholníků z kláštera. Je na něm pohřbeno celkem devět osob, z toho čtyři bratři karmelitáni.
Zobrazit více

Provozovatel

Kostel Panny Marie Karmelské Kostelní Vydří

Kostelní Vydří
380 01 Kostelní Vydří
Tel.:
+420 384 420 119
Email:
kostelni.vydri@ka...
WWW:
karmel.cz/index.p...
GPS:
49,102960 15,419032
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí