Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze
Památky

Kaple sv. Máří Magdaleny u Čechova mostu v Praze

Na pražském nábřeží Edvarda Beneše v bezprostředním sousedství dnešního Čechova mostu se na břehu Vltavy nachází zajímavá kruhová barokní kaple sv. Máří Magdaleny. Počátkem padesátých let hrozilo kapli zbourání, naštěstí však byla přesunuta o necelých jednatřicet metrů proti proudu toku Vltavy.
Oválná kaple sv. Máří Magdaleny pod Letenskými sadyPraze vyrostla v roce 1635 pod klášterní vinicí řádu Křižovníků s červeným srdcem. Kaple vystavěna na rozhraní renesance a baroka je inspirována Vlašskou kaplí, která byla postavena při pražském Klementinu. Kapličku při viničním lisu nechal řád zasvětit Nanebevzetí Panny Marie. Měla s ní být spojena i nadace financovaná z příjmu z tehdejšího přívozu pod Letnou (nesmíme zapomínat, že v Praze byl tehdy jen Karlův most). S během času jí však Pražané začali říkat kaple Maří Magdaleny.

Rádi se u ní prý zastavovali voraři, později po josefínských reformách sloužila jako sklad dřeva či uhlí a dokonce i jako holubník a ovčín pro majitele blízké plovárny. Od roku 1908 o ni pečuje starokatolická církev; podívat se sem můžete třeba při Noci kostelů a také o Vánocích, kde tu bývají vystaveny pravé arabské jesličky.

V polovině 20. století kapli hrozila kvůli přestavbě nábřeží a budování tramvajové tratě demolice; podle některých pamětníků ale spíš "hyzdila skvostný výhled na tehdejší Stalinův pomník na Letné". Ať tak či onak, její záchranu inicioval slavný statik a betonář Stanislav Bechyně – a právě on prý vymyslel způsob, jak kapli přestěhovat o 31 metrů proti proudu Vltavy.

Jednalo se tenkrát o první přesunutí historické stavby na československém území. Stavba s nově vybudovaným základovým věncem, sevřená v ocelových obručích a zevnitř vyztužená dřevěnými trámy, putovala po kolejích do předpolí Čechova mostu, kam definitivně dosedla 4. února 1956. Posunování trvalo asi dva dny. Kapli to na novém místě docela sluší a přesun dodnes připomínají vitráže z padesátých let. Jejich autorkou je Alena Novotná-Gutfreundová a zobrazují různé výjevy z historie stavby.