Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Kříže v Horní Branné - hrobka rodu Harrachů

Kaple sv. Kříže v Horní Branné - hrobka rodu Harrachů

Památky
Stavba dvoupatrové osmiboké hrobky sv. Kříže rodu Harrachů byla započata v roce 1840, k jejímu vysvěcení došlo v roce 1870.
Novorománský sloh stavby připomíná maorský či byzantský sloh. Kaple byla vysvěcena 4. září 1870. Byla vystavěna jako hrobka rodu Harrachů a pod tímto názvem je spíše známa.

Tvoří ji dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. V podzemí je krypta s ostatky členů harrachovského rodu.

Vnitřní stěny hrobky jsou obloženy deskami z černého mramoru se jmény a tituly zemřelých. V hrobce, která má uvnitř po celém obvodě ochoz, je výborná akustika.

Při přestavbě hrobky na rozlučkovou síň byl interiér vandalsky poškozen necitlivou úpravou. Jedna z osmi stěn i s mramorovými deskami byla vybourána, velký mramorový oltář byl do vzniklého prostoru přesunut aby sloužil jako katafalk a dřevěný kříž a mosazný lustr se ztratily.

Kaple sv. Kříže dnes není v majetku církve. Slouží jako smuteční obřadní síň nejen pro Horní Brannou, ale i pro mnohé další obce v okolí. Bohoslužby se zde nekonají.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Amos v Horní Branné

Restaurant Amos v Horní Branné

Horní Branná, Krkonoše a Podkrkonoší
Chata Pod Hájkem

Chata Pod Hájkem

Horní Branná, Krkonoše a Podkrkonoší
Chalupa v Kněžicích

Chalupa v Kněžicích

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
Café Black and Wine

Café Black and Wine

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší