Kaplička sv. Alžběty pochází z 18. století. Její místo před
sklárnou není náhodné. Kapličku nechala vystavět
Anna Elisabeth Mullerová, manželka ředitele sklárny. Původní dřevěná kaple přestala sloužit svému účelu, a po zbudování kostela sv. Václava v Harrachově v roce 1786 postupně zanikala.
V roce
1901 ji
obnovil hrabě Jan Harrach, který kapličku nechal vystavět v podobě, jak ji vidíme dnes. Pseudogotická stavba byla vysvěcena o rok později. Zajímavostí je, že
materiál na stavbu
pochází z místních zdrojů. Erby a sochy pak jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je známý český sochař
Antonín Sucharda.
Kaple sv. Alžběty v sobě ukrývá
unikátní skleněný zvon, odlitý v místní sklárně. V roce
2020 kapličku
obnovili harrachovští dobrovolníci, na Vánoce 2020 byla poprvé slavnostně nasvícena. Barevné vitráže Kaple Sv. Alžběty tak svítí do zimních podvečerů a společně s nasvíceným
Mamutím můstkem dotváří atmosféru zimních podvečerů v Harrachově.