Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Alžběty v Harrachově
Památky

Kaple sv. Alžběty v Harrachově

Vedle sklárny v Harrachově stojí kaple sv. Alžběty se skleněným zvonkem. Ve zdejší sklárě jej odlil roku 1916 Julius Klinger. Zvonek vysoký 50 cm váží 10 kg. Nad svým portálem nese znak rodu Harrachovců – tři paví pera. Oltář uvnitř kaple se skládá z benátských zrcadel.
Kaplička sv. Alžběty pochází z 18. století. Její místo před sklárnou není náhodné. Kapličku nechala vystavět Anna Elisabeth Mullerová, manželka ředitele sklárny. Původní dřevěná kaple přestala sloužit svému účelu, a po zbudování kostela sv. Václava v Harrachově v roce 1786 postupně zanikala.

V roce 1901 ji obnovil hrabě Jan Harrach, který kapličku nechal vystavět v podobě, jak ji vidíme dnes. Pseudogotická stavba byla vysvěcena o rok později. Zajímavostí je, že materiál na stavbu pochází z místních zdrojů. Erby a sochy pak jsou z hořického pískovce. Jejich autorem je známý český sochař Antonín Sucharda.

Kaple sv. Alžběty v sobě ukrývá unikátní skleněný zvon, odlitý v místní sklárně. V roce 2020 kapličku obnovili harrachovští dobrovolníci, na Vánoce 2020 byla poprvé slavnostně nasvícena. Barevné vitráže Kaple Sv. Alžběty tak svítí do zimních podvečerů a společně s nasvíceným Mamutím můstkem dotváří atmosféru zimních podvečerů v Harrachově.
Zobrazit více

Provozovatel

Kaple sv. Alžběty

Harrachov - Nový Svět
512 46 Harrachov
WWW:
www.harrachov.cz
GPS:
50,781431 15,419256
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Krkonoše
Město:
Harrachov
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Camping Jiskra v Harrachově

Camping Jiskra v Harrachově

Harrachov, Liberecký kraj
Restaurace Terassa

Restaurace Terassa

Harrachov, Liberecký kraj
Penzion Pohl v Harrachově

Penzion Pohl v Harrachově

Harrachov, Liberecký kraj
Resident Harrachov

Resident Harrachov

Harrachov, Liberecký kraj