Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen
Památky

Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen

Kaple byla postavena roku 1667 jako hrobka rodu Malovců, tehdejších majitelů hradu Kámen. V letech 2018 – 2022 probíhala její rekonstrukce.
Kapli u dnešní hlučné silnice nechal postavit majitel panství a hradu Kámen Jan Kryštof Malovec. Vznikla pravděpodobně v letech 1667-1671. Nedochovaly se žádné listiny o stavbě kaple, o vzniku vypovídají pamětní desky nad hlavním vstupem a nápis na náhrobku stavebníka. Betonový reliéf nad průčelím pochází z 20. let 20. století od sochaře Františka Rouse. V roce 1829 byla kaple zachycena na prvním podrobném katastrálním mapování spolu s ohrazením kostela s vestavěnými kaplemi. Okolo roku 1830 bylo ohrazení včetně kaplí zničeno při stavbě komunikace na Tábor. Jejich podoba se do dnešní doby nedochovala.

Ranně barokní kaple i přes ztráty v 19. a 20. století představuje vysoce hodnotnou památku, která kombinací štukatérských, truhlářských, řezbářských a dalších prací vytváří dobově ucelený objekt s hodnotnými architektonickými prvky i mobiliářem.

V kapli probíhala mezi lety 2018-22 rekonstrukce, která umožnila její zařazení do prohlídkového okruhu hradu, poslouží i jako místo konání koncertů a jiných společenských akcí. Kaple je široko daleko vyhlášená svými varhanami.

Provozovatel

Muzeum Vysočiny Pelhřimov - Hrad Kámen

Kámen 1
394 13 Kámen
Tel.:
+420 565 426 609
Email:
hrad.kamen@muzeum...
WWW:
www.hradkamen.cz
WWW:
www.muzeumpe.cz
GPS:
49,424259 15,011815
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Street food festival Pelhřimov

Druhý ročník Street Food Festivalu v Pelhřimově je tady!
Pelhřimov, Kraj Vysočina

Hudební večer v Klášterní restauraci s kapelou Jazz Pilgrim

Tématická hudba, výborná gastronomie, jedinečná atmosféra.
Želiv, Kraj Vysočina

Hudební večer v Klášterní restauraci s kapelou Jazz Pilgrim

Tématická hudba, výborná gastronomie, jedinečná atmosféra.
Želiv, Kraj Vysočina

Hudební večer v Klášterní restauraci s kapelou Jazz Pilgrim

Tématická hudba, výborná gastronomie, jedinečná atmosféra.
Želiv, Kraj Vysočina

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.
Kámen, Kraj Vysočina

Muzeum izolátorů a bleskojistek – největší sbírka v Evropě

Soukromou sbírku pana Františka Daňka tvoří 4660 ks izolátorů z nejrůznějších materiálů (porcelán, sklo, umělá hmota, guma, dřevo) a 600 bleskojistek. Tato gigantická sbírka, největší v Evropě, chráněná Ministerstvem kultury, se nachází v malé vesnici Dvořiště, mezi městy Tábor a Pelhřimov.
Obrataň, Kraj Vysočina

Křížův mlýn s pilou a technologickým vybavením v Lidmaňce

V roce 2017 byl Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce č. p. 28 v okrese Pelhřimov prohlášen za kulturní památku. Mlýn představuje zajímavý příklad drobného venkovského vodního mlýna s pilou na slabším vodním toku.
Lidmaň, Kraj Vysočina

Kaple sv. Anny v Pacově

Podnět ke stavbě dal zázračný léčivý pramen, údajně zde byly i lázně. Barokní objekt pochází z let 1701 – 1703.
Pacov, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Peppino

Designový hotel s restaurací a víceúčelovým sálem se nachází v historické části města Pacov.
Pacov, Kraj Vysočina

Degustace naturálních ciderů a octů Utopia

Degustace i prohlídky sklepa Utopia a tvrze Sudkův Důl (1490) jsou možné zpravidla každý den (mezi 10:00-15:00), avšak po předchozí domluvě. Napište alespoň den předem!
Obrataň, Kraj Vysočina

Resort Mlýn

Pohled přes rybník s hrází na Resort Mlýn je vskutku pohádkový. Mlýn z roku 1911 je dnes oblíbeným svatebním místem, ale je známý také díky originálnímu wellness s cedrovými sudy a samozřejmě i famózní kuchyni.
Černovice, Kraj Vysočina

Penzion Myslov

Rodinná farma s agroturistikou, u které je zachovaný původní vesnický ráz. Penzion najdete na okraji malé obce Myslov, místní části Městyse Nová Cerekev, uprostřed krásné přírody v srdci Vysočiny. Vytváří tak hostům příjemné nové zázemí pro jejich výlety do okolí.
Pelhřimov, Kraj Vysočina