Úvod > Co chcete dělat? >  Kaple Nanebevzetí Panny Marie Na Rovínku nad přehradou Slapy
Památky

Kaple Nanebevzetí Panny Marie Na Rovínku nad přehradou Slapy

Kaplička se nachází na břehu Slapské přehrady v místě zvaném Na Rovínku. Empírová poutní kaple je zasvěcená Panně Marii. Stavba je doplněna samostatně stojícím dřevěným křížem.
Kaple byla patrně postavena v roce 1841 z podnětu vysloužilého vojáka Jakuba Záhorského, rodáka z nedalekého statku Záhoří. Tento člověk také údajně věnoval do kaple mariánský obraz, který pocházel z Mariazell, slavného poutního místa v Rakousku.

Především v 19. století byla vyhledávaným poutním místem, kde se pořádaly mše navštěvované velkým množstvím lidí. Komunistický režim se postaral, aby se poutě nekonaly, ale o stavbu se starat jaksi zapomněl. Naštěstí přežila a v roce 2001 byla kompletně opravena. Vrátily se i slavnosti. Patrně největší se konala v roce 2006 u příležitosti 165. výročí vysvěcení kaple.

Kaple původně stála vysoko nad řekou, její bělavé stěny pozorovaly vodní hladinu z výšky padesáti metrů. Dnes je však přehrada doslova na dosah. A pod ní jsou schována různá tajemství. Například pozůstatky restaurace a hotelu Záhoří, který musel ustoupit budování přehrady. Toto původně oblíbené výletní místo se stalo 23. ledna roku 1935 němým svědkem vraždy Ing. Karla Ericha Rudolfa Formise, jednoho z prvních zavražděných odpůrců Adolfa Hitlera a přicházející válečné mašinérie. Tento německý emigrant židovského původu tajně vysílal do Čech i do Německa protinacistické relace. Pan Formis byl pohřben na nedalekém hřbitově ve Slapech, kde spočívá dodnes.
2.7.
Třebsínské zvonění

Třebsínské zvonění

Krňany, Středočeský kraj
9.7.
Třebsínská Zvonička

Třebsínská Zvonička

Krňany, Středočeský kraj
10.9.
Trampské Pikovice

Trampské Pikovice

Hradištko, Středočeský kraj
17.6.
18.6.
Jílovské pivní slavnosti

Jílovské pivní slavnosti

Jílové u Prahy, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pekárna Kváskový chléb z Teletína

Pekárna Kváskový chléb z Teletína

Krňany, Středočeský kraj
Pizza Na Zastávce Štěchovice

Pizza Na Zastávce Štěchovice

Štěchovice, Středočeský kraj
Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Netvořice, Středočeský kraj