Úvod > Co chcete dělat? > Kaple Loreta u Vlašimi

Kaple Loreta u Vlašimi

Památky
Loreta na Spáleném vrchu u Vlašimi pochází z roku 1704. Jejím zakladatelem byl František Antonín hrabě z Weissenwolfu. K loretě směřuje alej vzrostlých, chráněných stromů. Kaple se nachází na vyvýšené terase, přístupné dvojramennými schodišti.
Loreta u Vlašimi stojí na Spáleném vrchu, obklopená alejí. Dříve byla vidět široko daleko, dnes výhledu brání vzrostlé stromy, proto o památce, vzdálené jen tři kilometry od největšího města Kraje blanických rytířů mnozí ani nevědí. Do lorety je navíc přístup možný jen jednou v roce – při pouti při příležitosti narození panny Marie. V neděli nejblíž tomuto datu (začátkem září) se tu slouží mše. Příležitostně se tu pak konají svatby.
 
Kaple je stavěná pro liturgické účely jako loreta – čili chýše, v níž v Nazaretu žila Panna Marie. Interiéry loret musí kopírovat původní stavbu mariánské chýše. Ta byla podle italské legendy na konci 13. století přenesena z Nazaretu do Itálie, kde nyní stojí v bazilice v obci Loreto.

Dříve sem zajížděl kněz na konivlašimského zámku, pak byla při kapli zřízena fara, v níž kněz trvale bydlel. A k vlašimské loretě přicházeli poutníci zdaleka. Zpovídali se a přijímali svátosti. Kapli ve zdevastovaném stavu převzalo město Vlašim po revoluci, oprava sakrální památky trvala víc než patnáct let, dokončena byla v roce 2019.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 5. 2020