Úvod > Co chcete dělat? > Kaple Kristus na hoře Olivetské v Brně
Památky

Kaple Kristus na hoře Olivetské v Brně

Kaplička Kristus na hoře Olivetské leží ve vnitrobloku na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská v centru Brna. Zahalena tajemstvím není kaple jen kvůli své nedosažitelné poloze, stěží objasnit lze dnes i její historii a původní účel.
Raně barokní stavbička se nachází v areálu bývalého kláštera františkánek a poté voršilek na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská. Je ukrytá v nevyužívaném vnitrobloku mezi vysokými zdmi obchodního domu, a tak o její existenci donedávna věděli jen lidé bydlící nebo pracující v okolních budovách. V historických pramenech se píše o kapli v zahradě zasvěcené svaté Máří Magdaléně, což je její původní jméno. Svůj dnešní název získala zřejmě až s příchodem řádu voršilek v 19. století. To dokládá i interiér kaple.

V roce 1950 pak klášter zrušili představitelé vládnoucí komunistické strany a jeho prostory využívalo brněnské Technické muzeum. V devadesátých letech areál dostal zpět řád svaté Voršily, prošel rekonstrukcí a vznikl v něm obchodní dům Klášter. Půvabná stavbička tak osiřela mezi moderně vyhlížejícími budovami a klášterní zahrada zarostla trávou. Poprvé se znovu otevřela při Noci kostelů 2021.

Ubytování a restaurace v okolí

Mňau Café café & bar

Mňau Café café & bar

Brno, Jihomoravský kraj
Castellana trattoria v Brně

Castellana trattoria v Brně

Brno, Jihomoravský kraj