Úvod > Co chcete dělat? > Kaolinový důl Orty
Památky

Kaolinový důl Orty

Bývalý kaolinový důl Orty u Borku se nachází severně od Českých Budějovic. Tvoří jej unikátní systém pravoúhlých chodeb, které jsou na sebe kolmé a vytvářejí tak jakousi síť. Podzemí je dlouhé cca 6 kilometrů.
Důlní dílo Orty vzniklo v druhé polovině 19. století. Jeho vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle. Surovinou byl právě kaolín dobývaný a plavený na Borku v dole Orty. Po technologické stránce se jedná o jeden z nejzajímavějších dochovaných historických důlních komplexů. Důl tvoří velké množství chodeb různé šíře (průměrně 1,5m) a výšky (až 5 m) a dosahuje délky téměř šesti kilometrů.

Zpřístupnění technické památky plánuje Jihočeský kraj a Správa jeskyní České republiky v příštích několika letech. Kraj zde hodlá postavit budovu se zázemím pro návštěvníky i parkoviště. Důlní dílo Orty by mělo být přístupné i pro vozíčkáře. Podzemní chodby budou osvětleny a součástí celého projektu bude i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky.