!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Kalich nad obcí Třebušín
Příroda

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.
Na vrchol tyčící se ve výšce 536 metrů vede ze dvou stran žlutá turistická značka. Východiskem turistických tras je vesnice Třebušín, odkud je možné podniknout výlet na zříceninu jako okruh. Pohled z vrcholu umožňuje daleký výhled na kopcovitou krajinu Českého středohoří.

Z historie hradu

V bouřlivém 15. století osvědčil jeden z našich nejlépe opevněných hradů své vynikající vojenské kvality, avšak po skončení válek na jeho sklonku už byl opuštěn. Objekt zřejmě zanikl, snad důsledkem požáru, někdy na přelomu 15. a 16. století.

Rozlehlé hradní nádvoří vymezovaly na severu a jihu skaliska nesoucí věže a na zbylých, delších stranách unikátní sypané fortifikace s kamennými plentami. Přístup od severu kontrolovala vysunutá zemní bašta polygonálního tvaru, jenž byla s hradem propojena úzkým koridorem. Podoba a rozsah fortifikačního systému, který nejspíš pochází z doby Jana Žižky z Trocnova, činí z Kalicha památku evropského významu.

Do současnosti se z hradu dochoval právě zejména mimořádně propracovaný systém zemních fortifikací, který dokonce částečně inspiroval evropské pevnostní stavitelství nastupujícího novověku.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Haslice

Chalupa Haslice

Homole u Panny, Severozápadní Čechy
Café Páv v Ploskovicích

Café Páv v Ploskovicích

Ploskovice, Severozápadní Čechy
Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Litoměřice, Severozápadní Čechy
Stylový restaurant Legenda na Mostné hoře

Stylový restaurant Legenda na Mostné hoře

Litoměřice, Severozápadní Čechy