Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě
Zážitky

Kabinet pražské německy psané literatury v Pražském literárním domě

Expozice Pražského literárního domu se věnuje fenoménu pražské německy psané literatury. Chce návštěvníkům ukázat, že německy nepsal v Praze jen Franz Kafka, Max Brod či Rainer Maria Rikle, ale také dalších padesát autorů.
Kabinet pražské německy psané literatury odkrývá literární souvislosti jednoho z nejvýznamnějších souborů literárních děl v německém jazyce, která vznikala mimo ucelenou německou jazykovou oblast, především v letech 1890-1939. K jejím tvůrcům patří vedle Kafky, Broda, Werfela či Rilkeho desítky dalších autorů. Pod heslem „Literatura do ruky“ expozice otevírá návštěvníkům nejrůznější cesty na pouti za dalšími poznatky. Ke kuriozitám expozice patří například řetízkové hodinky Egona Erwina Kische nebo vzácné tisky.

Z fotografií, textů a dobových pramenů se dozvíte i to, kam chodili pražští Němci do kavárny, divadla, na promenádu, kolik jich v Praze žilo, jaké vycházely v Praze německé noviny a kdo do nich psal i jak zněla pražská němčina. Samotným autorům se pak kabinet věnuje formou kartotéky, jejíž složky budou postupně doplňovány o další materiály jako korespondence, fotografie či rukopisy. Na kartotéku navazuje knihovna, která obsahuje přes tisíc svazků. Expozice je multimediální, všechny prezentované informace jsou k dispozici i v počítačových databázích a na tabletech, ze kterých si poslechnete originální nahrávky hlasů spisovatelů, později i ukázky z jejich literárních děl. Variabilita expozice umožňuje i při opakované prohlídce objevit něco nového.

Nadační fond Pražský literární dům pořádá konference, setkání českých a německy píšících spisovatelů, nabízí stipendijní pobyty i vzdělávací projekty. Jeho hlavním posláním je rozšíření povědomí o pražské německy psané literatuře a jejích autorech.

Aktuality

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru s autorkou

Prohlídka výstavy Nahoru / Up s výkladem autorky výstavy Petry Kubík Nandrážiové.
Praha 2, Praha

Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2024

Komentované prohlídky s poutavým výkladem, o který je velký zájem, odkrývají návštěvníkům kus historie národní kulturní památky, která vznikla brzy po založení Nového Města Karlem IV. Během komentovaných prohlídek návštěvníci nahlédnou i do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné.
Praha 2, Praha

Filharmoniště – Péťa a vlk (pro děti od 0 do 3 let)

Péťa a vlk, hudební pohádka světoznámého skladatele Sergeje Prokofjeva pro nejmladší posluchače s doprovodem v historických prostorách Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Carmen Souza

Koncert je součástí koncertní série Jazz Meets World. Vystoupí Carmen Souza ( kytara, piano, zpěv) / Theo Pascal (basová kytara) / Elias Kacomanolis (bicí) / 22 letý pianista Deschanel Gordon pocházející z Hackney.
Praha 2, Praha

Nahoru – Up

Petra Kubík Nandrážiová tvoří abstraktní obrazy, nemaluje však štětcem.
Praha 2, Praha

Stylové večery 2024 na Novoměstské radnici

Smyčcový orchestr Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem pořádá v roce 2024 již 11. ročník cyklu koncertů na Novoměstské radnici.
Praha 2, Praha

Andrea Králová – Návraty

Výstava obrazů a objektů kostýmní a scénické výtvarnice a malířky. Navrhuje kostýmy, masky, loutky, objekty i scénické výpravy pro divadlo, film i televizi.
Praha 2, Praha

Filharmoniště – Saxofonové kvarteto – s dětmi od 0 do 3 let

Další koncert pro nejmladší posluchače. Koncert, který seznámí děti se saxofonem a klasickými jazzovými rytmy.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Brillion – robotika a programování

Pořádáme kroužky, workshopy a příměstské tábory zaměřené na robotiku a programování, elektrotechniku, 3D grafiku a další technické obory či všeobecné vědomosti.
Praha, Praha

Kostel sv. Štěpána v Praze

Kostel sv. Štěpána, který se nachází v Praze ve Štěpánské ulici, byl založen v roce 1351 Karlem IV. a byl jedním ze dvou hlavních farních kostelů zakládaného Nového Města pražského. V současné době kostel patří římskokatolické církvi.
Praha 2, Praha

Pivní Lázně Original Beer Spa na Praze 1

Originální Pivní lázně Original Beer Spa mají blahodárný vliv na omlazení pokožky, zklidňující účinky na pleť, vlasy a svaly, uvolnění svalového napětí či mohou být podpůrnou léčbou bolesti zad a kloubů. Pomáhají vyčistit póry, léčit lupenku, akné i celulitidu.
Praha 1, Praha

Kurz pro instruktory jógy

Program výuky pro instruktory jógy (učitele jógy) probíhá v souladu s mezinárodními standardy. Program realizuje International Yoga Academy.
Praha 1, Praha

Galerie Ex Post v Praze

Galerie je místo pro kulturu a vzdělávání vzniklé v prostorách bývalé pošty nedaleko Karlova náměstí.
Praha 1, Praha

Pole dance v Moschna Dance Center

Pole dance je nová sportovní disciplína. Jedná se o kombinaci tance, akrobacie a posilováni na tyči. Moschna Dance Center na Praze 1 nabízí kurzy všech pokročilostí.
Praha 1, Praha

Ex Post – kulturně vzdělávací prostor

Po několikaměsíční rekonstrukci se v Příčné ulici v Praze znovu otevřela pobočka pošty – tentokrát však utichnou razítka a prostor bude patřit kultuře a vzdělávání.
Praha 1, Praha

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Artharmony Pension & Hostel Praha

Atrharmony je originální, zcela atypické, rodinné, romantické prostředí – oáza klidu a harmonie uprostřed velkoměsta. Pension & Hostel se nachází v samém centru Prahy a je zcela nekuřácký.
Praha 2, Praha

Pivovarský dům Benedict v Praze

Nově otevřeno od srpna 2022 po rekonstrukci. Naší specialitou jsou jídla, při jejichž přípravě používáme pivo. Jako každá správná pivnice nabízíme také velký výběr menších jídel obzvláště vhodných k posezení nad oroseným půllitrem.
Praha 2, Praha

Radisson Blu Hotel Prague

Zcela nový Radisson Blu Hotel Prague nabízí 160 moderních pokojů, včetně 21 apartmánů. Celý hotel prošel v roce 2019 náročnou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní secesní prvky, doplněny o moderní design. K dispozici je nová restaurace a bar nabízející jak kávu, tak originální koktejly.
Praha 2, Praha

Suite Home Prague

28 prostorných apartmánů s kuchyní, pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování, plně vybavené kuchyňky. Ideální ubytování jak na služební cestě, tak na dovolené s rodinou a dětmi. 300 metrů od Václavského náměstí. 5 minut od Václavského náměstí a 10 minut od Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha

Emi Restaurant – asijská restaurace v Praze

Autentická vietnamská a thajská restaurace Emi nabízí cenově dostupná polední menu jak s masem, tak ve vegetariánské formě.
Praha 2, Praha

CrossCafe – káva pro lepší den

Originální česká franchisová síť kaváren s přátelskou atmosférou, nabídkou prémiové kávy, horkých i ledových nápojů, dortů vlastní výroby, sendvičů, salátů i vydatných polévek.
Praha 2, Praha

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Levitate Restaurant

Levitate kombinuje pestrost, nápaditost a inovaci s využitím tradičních lokálních surovin. Nachází se v suterénních prostorách v pražské Štěpánské ulici. Soustředí se zde na kompletní gastronomický zážitek.
Praha 1, Praha