Úvod > Co chcete dělat? > Jizerské hory na běžkách – z Kořenova na Jizerku
Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – z Kořenova na Jizerku

Z Kořenova na Jizerku jsou upravovány dvě běžecké lyžařské trasy. Jedna vede z výchoziště lyžařských stop Martinské údolí u TJ Slavoj (8 km) a druhá vede z parkoviště Horní Polubný – Nad Sokolovnou (7 km). Napojit se sem můžete také trasou z Pasek nad Jizerou.
Z Kořenova na Jizerku jsou upravovány dvě běžecké lyžařské trasy. Jedna vede Martinským údolím tzv. Jizerskou cestou (cca 8 km) okolo řeky Jizery. Do stopy můžete vyrazit i od rozcestí Karlos kolem železniční trati – obě cesty se spojí U železničního mostu. Cesta vede po vrstevnici velmi pozvolným stoupáním. Pod Bukovcem, asi po 2/3 cesty (u rozcestí s lesní cestou) začne být stoupání prudčího charakteru. Stoupák cca 2 km dlouhý končí na Bukovci (Mořina), odkud sjedeme do osady Jizerka

Druhá trasa vede po upravené stopě z parkovišť Horní Polubný (7 km) či Polubný – u Pralinky (5, 5 km). Trasa vede tzv. Polubenskou cestou až k parkovišti Jizerka, Mořina. Kopíruje komunikaci Polubný-Jizerka (vede vedle silnice), odkud sjedeme do osady Jizerka
 

Napojovací trasy z Pasek do Martinského údolí či Polubného

Několik tras směrem k Jizerce vede z běžeckých stop u Pasek nad Jizerou. Nejpohodlnější cesta vede po tzv. Staré silnici na Vystrkov a ke Hvězdě (parkoviště pod rozhlednou Štěpánka). Odtud vede cesta okolo přístřešku u bývalého lomu na Tesařov a dolů, do centra Kořenova. Vede k obecnímu úřadu, okolo Tesařovské kaple do Polubného. Odtud již cestu znáte (viz výše).

Využít můžete cestu zvanou Planýrka – nejprve vede k osadě Havírna, potom pokračuje Planýrkou, která kopíruje tok řeky Jizery proti proudu, kudy se dostanete na Mýto. Pokračuje kolem bývalého závodu Cutisin, zde se musí sundat lyže a zhruba 1,2 km přenést do Martinského údolí kde narazíte na východiště stop u TJ Slavoj. Odtud již cestu znáte (viz výše).

Ubytování a restaurace v okolí