!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jízdy historickým trolejbusem v Českých Velenicích
Památky

Jízdy historickým trolejbusem v Českých Velenicích

Máte rádi historické dopravní unikáty? Pak vás určitě potěší možnost jízdy funkční repliku trolejbusu TMG z roku 1907. Ve Velenicích byla vůbec první trolejbusová linka na českém území. Neobyčejnou jízdu je třeba si předem objednat.
V Českých Velenicích existovala vůbec první trolejbusová linka na českém území. V polovině července 1907 začala vozit především zaměstnance železnice z rakouského Gmündu k vlakovému nádraží ve Velenicích.
Podle historických novin z Gmündu vyjelo denně 16 spojů mezi poštou na rakouské straně u domu č. p. 4 a hlavním vlakovým nádražím. První vyrážel po půl šesté ráno, poslední končil před devátou večer.

Kopie vozu z roku 1907 je více než pět metrů dlouhá a bezmála dva metry široká. Maximální rychlost, kterou replika může jet, je 18 km/h. Trolejbusy jezdily původně na trase dlouhé 2,5 kilometru v letech 1907 až 1916. V prvním roce měly dva stroje přepravit 90 tisíc lidí.

Do vozu se vejde osm pasažérů. Jízdy replikou historického trolejbusu je možno si objednat přímo na adrese infocentrum@meu.velenice.cz, telefonicky na čísle 602 377 111 (Infocentrum Č. Velenice) nebo využijte on-line formulář.
 

Změny oproti původnímu vozu

  • bylo třeba vůz zvýšit, lidé za poslední století narostli v průměru o 12 centimetrů
  • vozidlo je na kovovém podvozku
  • dnešní vůz musí mít světla a blinkry, které na původním trolejbusu nebyly stejně, jako SPZ
  • poháněn je baterií, nikoli trolejemi (je to tedy vlastně elektrobus)
Věrná a funkční replika tohoto unikátního vozidla byla dokončena v roce 2016 a při příležitosti 100. výročí od ukončení původního skutečného trolejbusového provozu byla představena veřejnosti.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 9. 2020
18.11.
20.11.
Gastrofest České Budějovice 2021

Gastrofest České Budějovice 2021

České Budějovice, Jižní Čechy
31.7.
Hradozámecká noc na hradě Nové Hrady

Hradozámecká noc na hradě Nové Hrady

Nové Hrady, Jižní Čechy
4.12.
5.12.
Vánoce u pana správce

Vánoce u pana správce

Nové Hrady, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí