Úvod > Co chcete dělat? > Jihlavské kolektory
Jihlavské kolektory
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Jihlavské kolektory

Vzhledem ke skutečnosti, že se kolektory nacházejí pod historickým centrem města, jsou místními nazývány „jihlavské metro“. Jihlavské kolektory slouží pro rozvod inženýrských sítí jako je elektřina, telefony, voda ...

Od roku 2014 nabízí Jihlavské podzemí další prohlídkovou trasu, která návštěvníkům přiblíží kolektory sloužící pro rozvod inženýrských sítí. Ty byly vybudovány v 80. letech minulého století a měří necelé dva kilometry.

Jihlavské kolektory se nacházejí přímo pod historickým centrem města, a tak jsou místními nazývány „jihlavské metro“. Trasa Okruh měří 1 km, z toho 900 m vede v páteřních chodbách kolektorů a 100 m v chodbách historického labyrintu. Trasa je vedena ve třech úrovních, a proto se během prohlídky musí několikrát stoupat po ocelových žebřících. V hloubce 20 – 25 m pod úrovní terénu Masarykova náměstí se rozkládá páteřní větev, nad ní, v hloubce 16 m, chodby mezipatra a vrchní horizont se nachází deset metrů pod povrchem země. Během prohlídky poskytují průvodci odborný výklad nejen o historii města a kolektorů, ale i o účelu a době jejich budování.

Prohlídka je zakončena v Benešově ulici v podzemní místnosti ve  II. podzemním podlaží s expozicemi a fotodokumentací z ražby kolektorů a ze sanace historického podzemí. Součástí expozic jsou i ukázky hornických svítidel a vzorky ryzího stříbra.

Zobrazit více