Úvod > Co chcete dělat? > Jeruzalém na Labi – soubor židovských památek v Kolíně
Památky

Jeruzalém na Labi – soubor židovských památek v Kolíně

Bývalá židovská čtvrť v Kolíně patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy.
Ojedinělý soubor židovských památek najdete v Kolíně, kterému se přezdívalo Jeruzalém na Labi. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Na starém hřbitově je pochován i jediný syn pražského rabína Jehudy Löwa (Maharala) Becalel, který ve městě zastával funkci rabína a založil zde ješivu (talmudistickou školu). Kolínská synagoga je jednou z nejstarších a nejcennějších synagog na území Čech. Stolperstein stezka připomíná památku zavražděných kolínských Židů.


Židovské hřbitovy

Židovské hřbitovy existují v Kolíně dva. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1000 náhrobky. Na starém hřbitově je pochován i jediný syn pražského rabína Jehudy Löwa (Maharala) Becalel, který v Kolíně zastával funkci rabína a založil zde ješivu (talmudistickou školu). Na novém hřbitově byl roku 1950 odhalen památník obětem holocaustu.

Přístup na Starý nebo Nový židovský hřbitov je možný v provozní době informačního centra (Na Hradbách 157) mimo soboty a některé židovské svátky,  návštěvníkům jsou zapůjčeny klíče oproti vratné záloze a to nejdéle hodinu před zavírací dobou kanceláře MIC Kolín.
 

Synagoga

Jedná se o jednu z nejstarších a nejcennějších synagog na území Čech. Je zmiňována před rokem 1422. Teprve na konci 17. stol. se dočkala barokní přestavby a rozšíření přístavbou jižní lodi. Její výzdoba byla dokončena roku 1696. Svému účelu sloužila s omezeními až do zániku Židovské náboženské obce v Kolíně v roce 1953. Z vybavení synagogy se na původním místě dochoval ranně barokní svatostánek (arón hakodeš), datovaný rokem 1696. Synagoga je přístupná průjezdem z budovy bývalé židovské školy, kde dnes sídlí Městské informační centrum (pondělí-pátek 9:00 – 17:00, sobota-neděle 9:00–16:00). Ve stejném objektu najdete i pracovnu rabína Richarda Federa.
 

Kameny zmizelých – Stolperstein

Stolpersteine jsou pamětní kameny připomínající oběti holocaustu, které se pokládají před dům, z něhož byl dotyčný člověk nacisty deportován do koncentračního tábora a zavražděn. Smysl projektu Stolpersteine spočívá zejména v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války. Zavražděným Židům, Romům, homosexuálům, odbojářům, fyzicky hendikepovaným a Svědkům Jehovovým se prostřednictvím kostek s popisky individualizujícími každou z obětí a její osud dostává trvalé památky. Stolpersteiny naleznete například v ulici Na Hradbách, Kouřimská, Husova, Kutnohorská, Karolíny Světlé, Kovářská, Pražská, na Karlově náměstí, v Kmochově a v ulici Škodova.

Provozovatel

Městské informační centrum Kolín

Na Hradbách 157
280 02 Kolín
Tel.:
+420 774 138 197
Email:
mic@mukolin.cz
WWW:
www.infocentrum-k...
WWW:
https://www.jeruz...
GPS:
50,027831 15,198949
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Židovská synagoga v Kolíně

Židovská synagoga v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj
Bowling Kolín

Bowling Kolín

Kolín, Středočeský kraj
Tandemové seskoky v Kolíně

Tandemové seskoky v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Falconi v Kolíně

Pension Falconi v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj
Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Středočeský kraj
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj