!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Jemnický buk lásky
Příroda

Jemnický buk lásky

Buk patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parku v Jemnici na Vysočině, který v roce 1761 založil Maxmilián Daun. Stromu se říká „Buk lásky“, protože se na lavičce pod ním scházeli milenci a věřilo se, že je buk chrání.
O „Buku lásky“ v Jemnici se v knize Zámecká zahrada zmiňuje i Jan Vrba. Nesmělý komorník Johan se podle povídky bezhlavě zamiloval do služky Margarety, ale nedokázal jí své city vyjádřit. Pan hrabě, zběhlý ve věcech lásky, poradil Johanovi, aby Margaretu pozval večer k buku, že pod ním se mu jazyk jistě rozváže. Hrabě se po setmění schoval za strom a poslouchal, co se bude dít. Johanovi se stále nedařilo vyslovit svou lásku, a tak rozčilený hrabě povídá: „Johan, oni jsou nekňuba, jim ani ten buk nepomůže.“ Naštěstí vše vzala do svých rukou Margareta a zanedlouho se slavila veselka.

Dodnes patří místo pod Bukem lásky k těm nejfrekventovanějším v Jemnici. Kromě milenců se tam scházejí také maminky s dětmi a koruna stromu, který stojí za silnicí v druhé části jemnického zámeckého parku, poskytuje i v parných letních dnech příjemný stín.
Zobrazit více

Provozovatel

Zámek Jemnice

zámecký park
675 31 Jemnice
Tel.:
+420 602 213 715
Email:
cyriaci@email.cz
WWW:
www.cyriaci.com
GPS:
49,017441 15,571715
 
Region:
Vysočina
Oblast:
Vysočina
Město:
Jemnice
 

Časová náročnost

0,5 hodiny