Úvod > Co chcete dělat? > Janatův mlýn Buřany – ukázka typického krkonošského mlýnu
Památky

Janatův mlýn Buřany – ukázka typického krkonošského mlýnu

Na Semilsku v obci Buřany se dochoval jeden z z typických krkonošských mlýnů. Jedná se o jedinečnou ukázku lidové roubené architektury ze druhé poloviny 18. století. Mlýn se postupně opravuje a je přístupný po předchozí domluvě.
Janatův mlýn v horské osadě Buřany pochází z roku 1767 a jeho nejstarší dochovaná část – přízemí a vlastní mlýnice – jsou dílem stavitele Jana Bouzka ze Tříče. Mlýn byl původně jen dvoupodlažní, rod Janatů, který ho vlastnil od roku 1841, roubený objekt výrazně rozšířil a přibyla další tři podlaží. Od posledního majitele tohoto mlynářského rodu stavbu koupil současný vlastník mlýnu, pan Jiří Krch, který v něm chce vybudovat skanzen.

Areál mlýna dnes tvoří vlastní objekt mlýna, stáje, stodola, kůlna, mléčnice, včelín, náhon s rezervoárem pro turbínu a česle. Kamenný přístavek v pravé části mlýna skrýval dřevěné mlýnské kolo, které bylo tehdy orientováno v pravém úhlu k toku Františkovského potoka a napájené z náhonu pomocí dřevěného žlabu. V dnešní době byste jej však marně hledali – poslední vodní kolo bylo postaveno roku 1903 a sloužilo jen do roku 1919. Na jaře 1920 bylo nahrazeno Francisovou turbínou firmy Česká Kolben – Daněk, která je od svého spuštění s jednou generální opravou v 90. letech 20. století dodnes v provozu.

Ve mlýně je dosud zachována kompletní mlýnská technologie z let 1767-1950. Nejstarší zařízení ve mlýně je mlýnské složení s tzv. francouzskými kameny, které je pravděpodobně původní z roku 1767 a je i v současné době funkční. Vedle této stolice se ve mlýně nacházejí další mlecí stroje převážně z druhé poloviny 19. století a počátku 20. století. Na mlýnské technologie navazují další atraktivní zařízení – chlebová funkční pec, ve které se peklo pečivo pro domácnosti z celého františkovského údolí. Dodnes vzpomínají babičky z údolí, kterak jim u Janatů pekli koláčky na svatbu. Provoz mlýna byl ukončen úředním výnosem 13. 8. 1951.

Majitel Jiří Krch mlýn postupně opravuje a příležitostně ho otevírá turistům. Mlýn je přístupný po předchozí domluvě, po dokončení větších rekonstrukcí plánuje jeho pravidelné zpřístupnění pro turisty. Poslední potomci mlynářského rodu Janatů dodnes žijí v témže kraji. Dne 9.6.2017 se podařilo roztočit mlýnské složení z první poloviny 19. stol.

Provozovatel

Janatův mlýn - p. Jiří Krch

Buřany 37
512 43 Jablonec nad Jizerou
Tel.:
+420 603 260 319
Email:
janatuvmlyn@email.cz
WWW:
www.janatuvmlyn.cz
GPS:
50,708186 15,458214
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Krkonoše
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Fara v Rokytnici nad Jizerou

Penzion Fara v Rokytnici nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj
Rokytka Snowhouse v Rokytnici nad Jizerou

Rokytka Snowhouse v Rokytnici nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj
Horská chata Rezek v Krkonoších

Horská chata Rezek v Krkonoších

Vítkovice, Liberecký kraj