Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Jak je krásně kolem Litomyšle
Zámek Litomyšl
Letní sporty

Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak spojit aktivní dovolenou s kulturním zážitkem? Návštěvou turistické oblasti Českomoravské pomezí, kde během výletů různě náročným terénem poznáte litomyšlský zámek UNESCO, české Versailles v Nových Hradech či Poličku s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.
Co všechno neopomenout během prodlouženého víkendu v turistické oblasti Českomoravské pomezí? Inspirujte se následujícím programem:
  • 1. den: příjezd do Litomyšle, ubytování, večerní prohlídka města 
Procházka po téměř 500 metrů dlouhém Smetanově náměstí představí chloubu měšťanské architektury v podobě domů s podloubím, chcete-li s podsíněmi, z nichž nejstarší renesanční dům U Rytířů pochází z poloviny 16. století. Klášterní zahrady nacházející se mezi dvěma největšími litomyšlskými kostely zvou k odpočinku, relaxaci i působivým výhledům na historické centrum města.
  • 2. den:
Zahájíte prohlídkou zámeckého návrší, kterému dominuje renesanční zámek, od roku 1999 zapsaný na seznam Světového dědictví UNESCO, a který shlédnete z ptačí perspektivy z vyhlídky piaristického chrámu. Následně se vydáte na cestu do Poličky, kde načerpáte síly během prohlídky středověkých městských hradeb, městského muzea – Centra Bohuslava Martinů i skladatelovy rodné světničky ve věži kostela sv. Jakuba. Na zpáteční cestě přes Borovou a Poříčí se pokocháte stavbami tradiční lidové architektury.
 
Popis trasy (60 km):
4028 Litomyšl – Čistá (7,5 km), 4023 Čistá – Trstěnice – Chmelík (7 km), 4102 Chmelík – Vysoký les – Polička (11,5 km), 4103 Polička – Oldřiš (5 km), 4022 Oldřiš – Borová (4,5 km), 4021 Borová – Budislav (9 km), 4024 Budislav – Poříčí (2 km), nezn. Poříčí – Horní Újezd (3,5 km), 4019 Horní Újezd – Litomyšl (10 km)
  • 3. den 
Na kole se vydáte poznávat české Versailles, jak se s oblibou přezdívá zámku v Nových Hradech. Pokračovat budete do Proseče, kde navštívíte muzeum zasvěcené typickému zdejšímu řemeslu – dýmkařství. Odtud se na horských či trekingových kolech vydáte po speciálně značených cyklostezkách do jádra přírodní rezervace Toulovcovy maštale, kde se dle pověsti v dávných dobách v pískovcových skalách skrýval loupeživý rytíř Toulovec.
 
Popis trasy (49 km):
4021 Litomyšl – Nové Hrady (17,5 km), 4180 Nové Hrady – Proseč (6,5 km), cyklotrasa Maštale 1 Proseč – Toulovcovy maštale – Vranice – Nová Ves u Jarošova (8 km), 4021 Nová Ves u Jarošova – Jarošov (1,5 km), 4026 Jarošov – Dolní Újezd (8 km), 4019 Dolní Újezd – Litomyšl (8 km)

Z nabízené trasy si můžete udělat zajížďku na některou z rozhleden Toulovcových maštalí:
  • Toulovcova rozhledna (z Jarošova dále pokračovat cca 1,5 km po trase 4021)
  • Rozhledna Terezka na prosečských Pasekách (z centra Proseče se vydejte po Planetární stezce, případně po trase Maštale 3 a poté Maštale 5)
  • Rozhledna Borůvka (z Nových Hradů po trase Maštale 7 do obce Hluboká, poté Maštale 2)
Užijte si poznávání regionu Českomoravské pomezí a zapojte se do soutěže Kouzelné putování, kde hrajeme o hodnotné ceny!

Mint Market Litomyšl

Předvánoční MINT Market v Litomyšli se spojí s krásnou akcí Andělský advent. Přijďte v neděli 17. prosince do budovy bývalého zámeckého pivovaru a se svařákem v ruce si projděte prodejní přehlídku pečlivě vybraných designérů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2024

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany.
Litomyšl, Pardubický kraj

Osvětlený dům Chotovice

Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplnky českých Vánoc, to vše dokreslují koledy. Tento dům pravidelně vyhrává soutěže o nejkrásnější vánoční výzdobu v celorepublikové soutěži, a to od roku 2009. Přijďte se podívat, dům se rozsvěcí po celý vánoční čas!
Chotovice, Pardubický kraj

Novoroční výstup na rozhlednu Andrlův Chlum 2024

Zimní turistická akce pro veřejnost – KČT Ústí nad Orlicí. Z vyhlídkového ochozu rozhledny, který je ve výši 32 m nad zemí, se otevírá kruhový rozhled po okolní krajině centrální části Ústeckoorlicka.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Tata Boys & Black Band

Koncert proběhne v rámci 16. ročníku festivalu Jeden svět. Kapela Tata Bojs je partou hudebníků z pražské Haunspalky, jejich energie je bonusem ke skvělé muzice. Předkapelu je místní orchestr Black Band, tuhle unikátní příležitost naplní speciálním repertoárem.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Betlémy z našich domácností

Zveme na 3. ročník výstavy "Betlémy z našich domácností", která se uskuteční v budově římskokatolické fary v Ústí nad Orlicí (Kostelní 19). Vystaveny budou betlémy různého stáří i materiálů.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí

Mimořádný fenomén orlickoústeckých malovaných betlémů představuje malá expozice, která zahrnuje vedle skutečně velkého – s šířkou 5,9 m – betlému vánočního také betlém tříkrálový a dva v Čechách velmi neobvyklé betlémy, tedy hromniční a postní zvaný též velikonoční.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Sladké mámení v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravilo výstavu o cukru, od jeho jeho výroby až po jeho využití.
Vysoké Mýto, Pardubický kraj

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Trstěnickou stezkou na kole

Pojďte se s námi toulat malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Někdy v průběhu 13. století byla vytvořena středověká komunikační síť přibližně v takové podobě jako nyní. Důležitá cesta spojila Svitavy s Litomyšlí, která dále pokračovala směrem na královské město Polička.
Litomyšl, Pardubický kraj

Cyklistický týden na pomezí Čech a Moravy

V šesti aktivně strávených dnech poznáte historická města i malebnou přírodu turistické oblasti Českomoravské pomezí, která vám jistě přiroste k srdci. Trasy vás zavedou do Litomyšle, Poličky a Svitav, navštívíte zámek v Nových Hradech, Toulovcovy maštale nebo rozhlednu na Kozlovském vrchu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Dům U Rytířů – Městská galerie v Litomyšli

Podobně jako většina domů na litomyšlském náměstí je i dům U Rytířů zasazen do dlouhé a úzké, ještě gotické parcely.
Litomyšl, Pardubický kraj

TripGame aneb poznej město jinak

Nově Praha, ale také stále Třebíč, Jihlava, Ostrava, Telč, Litomyšl i Pardubice, vyberte si město a zahrajte si i vy tuto outdoorovou hru.
Litomyšl, Pardubický kraj

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.
Litomyšl, Pardubický kraj

Prohlídky města Litomyšl s průvodcem

Projděte se s průvodcem městem bohatých dějin a tradic. Dnešní Litomyšl je městem, které si je vědomo svých bohatých dějin a tradic a dokáže z nich čerpat náměty pro další rozvoj.
Litomyšl, Pardubický kraj

Dům U Rytířů v Litomyšli

Dům U Rytířů patří mezi nejstarší a nejhodnotnější domy města Litomyšl a díky zachovalé původní výzdobě fasády a části interiéru i mezi skvosty renesanční městské architektury v Čechách.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kafemysl

Jan Škeřík dělal dřív karate. Možná i ta vytrénovaná soustředěnost mu pomohla vyhrát Baristu roku 2017. Po návratu z Prahy do Litomyšle otevřel na krásném Smetanově náměstí v domě s popisným číslem 100 podnik, kam můžete zajít na perfektně připravené kafe.
Litomyšl, Pardubický kraj

Chocco Caffé Litomyšl – kavárna a výroba pralinek

Kavárna Chocco Caffé se nachází v srdci Smetanova náměstí v Litomyšli. Najdete zde prostor, kde se můžete zastavit, odpočinout si u dobré a kvalitní kávy, čokoládových pralinek a výborných dortů, a to vše přímo z vlastní výroby.
Litomyšl, Pardubický kraj

Hotel Zlatá Hvězda – harmonie v Litomyšli

Litomyšl přitahuje od nepaměti jakoby magickou silou osobnosti, které mají co dát tomuto světu v hudbě, v umění, v politice. Hotel Zlatá Hvězda leží přímo v historickém centru města.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Restaurace Bohém sídlí ve skvěle situovaném Hotelu Aplaus v centru nádherné historické Litomyšle.
Litomyšl, Pardubický kraj

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Lidový dům v Litomyšli

Malá česká restaurace sídlící v Lidovém domě v Litomyšli nabízí polední menu a hotová jídla. Zajišťuje také rozvoz obědů po městě a do okolí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Havran Café Steak Bar

Steakový bar v samotném srdci Litomyšle nabízí pokrmy, které jsou připravovány z čerstvých sezónních surovin.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Rettigovka v Litomyšli

Oblíbená restaurace je zřízena obecně prospěšnou společností Komuniké. Kromě vaření jídel zajišťuje i roznos obědů, které pro zákazníky připravuje 19 osob s handicapem. Od roku 2013 si Rettigovka u Litomyšlanů vybudovala slušnou pověst a na „tradičně netradiční“ kuchyni chodí stálá klientela.
Litomyšl, Pardubický kraj