Úvod > Co chcete dělat? > Interaktivní muzeum sklářství v osadě Rajsko u Annína
Kultura

Interaktivní muzeum sklářství v osadě Rajsko u Annína

Malé interaktivní muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, vzniklo v osadě Rajsko u Annína na Klatovsku. Hned vedle muzea funguje také malá manufaktura, kde jedni z posledních brusičů v oblasti udržují tradici kdysi slavného šumavského řemesla.
Muzeum v nově postaveném objektu nabízí ukázku dochovaných výrobků ze šumavských skláren, především ze sklárny a brusírny v Anníně, která fungovala od roku 1796 do nedávné minulosti.

Zakladatelem sklárny byl Augustin Müller, po něm následovala slavná sklářská jména jako Lötz, Schmid a Nowotny. Ti rozvinuli slávu křišťálového skla a otevřeli dveře annínskému sklu do Anglie a celé Evropy. Sklárna zde fungovala do znárodnění. V roce 1948 byla zbourána pec a od té doby se sklo v Anníně brousilo. Nyní je ve sklárně prodejna sklářských výrobků.

Mezi exponáty, které jsou v muzeu k vidění, je svatební sklenice Franze a Anny Nowotny. Nowotny byl pražský měšťan, který si vzal dceru majitele sklárny v Anníně Josefa Eduarda Schmida. Dalšími jsou například těžítka, ale také dva funkční 120 let staré sklářské brusy. Návštěvníci si na nich mohou pod odborným dohledem zdejšího skláře vyzkoušet práci brusiče.

Součástí muzea je také ateliér pro mladé skláře. Obdivovatelé starých tradic zde tak mohou zhlédnout úpravu českého křišťálu a pozorovat práci mistrů.

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupy Rajsko na Šumavě

Chalupy Rajsko na Šumavě

Dlouhá Ves, Plzeňský kraj
Autocamping Annín I.

Autocamping Annín I.

Dlouhá Ves, Plzeňský kraj