Úvod > Co chcete dělat? > Informační a osvětové středisko Osvinov na ochranu užovky stromové v Poohří

Informační a osvětové středisko Osvinov na ochranu užovky stromové v Poohří

Příroda
V obci Osvinov mezi Stráží nad Ohří a Krásným Lesem již několik let funguje spolek Zamenis, který se už léta snaží o šíření osvěty o našem největším a nejvzácnějším hadu, užovce stromové, a její ochranu. Součástí střediska je také přírodovědný park.
Užovka stromová je největším a nejvzácnějším hadem v České republice. O to jedinečnější je její výskyt v údolí řeky Ohře, kde se o její zachování stará už od roku 2006 spolek Zamenis. Aby užovka přežila i pro další generace, spolek aktivně pracuje na pomoci tomuto plazu.

Mezi hlavní aktivity spolku patří budování líhnišť, péče o zídky, osvěta, monitoring a další výzkum. Jedním z nejdůležitějších bodů je právě budování líhnišť, protože užovka stromová s oblibou klade svá vejce do materiálu produkujícího teplo, jako jsou komposty, drobná hnojiště nebo dutiny starých stromů. Takových míst je v současné krajině nedostatek. Spolek každoročně buduje a pečuje o třicet takových líhnišť. Užovky z Karlovarska jsou navíc nezvykle silně vázány na člověka. Vyskytují se nejen na kamenných zídkách, v zahradách a kompostech, ale dokonce i v interiérech chat, domů nebo garáží. Proto je zvláště osvěta mezi místními velmi důležitá.
 
Spolek Zamenis provozuje, v zájmu prevence nežádoucího rušení živočichů, terénní infocentrum o užovce stromové, které najdete v bývalé hasičské zbrojnici na návsi osady Osvinov. Pro zájemce je připravena ukázka exemplářů všech našich druhů hadů ve venkovní expozici, k dispozici jsou informační materiály a výklad odborně způsobilé osoby. Přímo naproti infocentru se nachází přírodovědný park s přírodními prvky (hmyzí hotel, minilíhniště pro hady, skalky pro ještěrky, budky pro ptáky, plchy, netopýry), osvětovými prvky (informační tabule zaměřené na přírodní bohatství Poohří) a společenskou zónou (altán, herní prvky pro děti). Přírodovědný park je volně přístupný veřejnosti. Infocentrum, kde můžete získat různé informační materiály a odborný komentář, má nepravidelnou otevírací dobu, ale návštěvu lze předem domluvit s předsedou spolku Zamenis panem Karlem Janouškem.

Zajímavostí je, že výskyt užovky stromové u Stráže nad Ohří je tím nejsevernějším místem v celé Evropě, kde tento druh užovky žije. Tento „hadí ostrůvek“ je od ostatních příslušníků téhož druhu vzdálen přes dvě stě kilometrů.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 3. 2020
Pekelské údolí u Stráže nad Ohří

Pekelské údolí u Stráže nad Ohří

Stráž nad Ohří, Západočeské lázně
Pekelská lípa II. u Stráže nad Ohří

Pekelská lípa II. u Stráže nad Ohří

Stráž nad Ohří, Západočeské lázně
Buk k Osvinovu

Buk k Osvinovu

Stráž nad Ohří, Západočeské lázně
Naučná stezka okolím Horního hradu

Naučná stezka okolím Horního hradu

Krásný Les, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Chalupník Perštejn v Krušných horách

Pivovar Chalupník Perštejn v Krušných horách

Perštejn, Severozápadní Čechy
Pension Nataliya

Pension Nataliya

Ostrov, Západočeské lázně
Honour and Grace Hotel

Honour and Grace Hotel

Ostrov, Západočeské lázně