!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín

Zážitky
Hvězdárna Vsetín je přístupná ve všech ročních obdobích a nabízí velkou škálu programů. Hvězdárna pořádá pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce.
Srdcem Valašska je bezesporu město Vsetín, které se rozprostírá v údolí Bečvy. Z podnětů několika místních kulturních pracovníků především zájemců o astronomii, byla zde ve městě založena roku 1948 pobočka Československé astronomické společnosti.
O rok později byla postavena hrubá stavba, která se skládala z pozorovatelny, přednáškové síně a klubovny, sloužící i jako kancelář. Na dokončovacích pracích se podílely zejména početné skupiny astronomických nadšenců. Slavnostní otevření proběhlo 30. července 1950.

Počet zájem o astronomii však nadále vzrůstal a zařízení se stalo nedostačujícím, a tak proběhlo v letech 1952 až 1965 jeho rozšíření. Budova se rozrostla o elektronickou dílnu, spektrální laboratoř a kotelnu. V roce 1970 byl vybudován nový samostatný objekt - sklad a stolařská dílna.

Od 1. ledna 2005 se hvězdárna stala součástí Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Již od počátku existence je činnost Hvězdárny Vsetín zaměřena na vzdělávání a popularizaci zejména v oblasti astronomie, kosmonautiky, meteorologie a přírodních věd. Jsou zde pořádány přednášky a besedy nejen pro zájemce z řad veřejnosti, ale především pro žáky a studenty všech typů škol z východní části Zlínského kraje.
Pracovníci hvězdárny také připravují programy pro mladé zájemce o astronomii, kteří navštěvují zájmové kroužky a pracují v odborných sekcích.

Přesto, že je tato hvězdárna menší oproti jiným, nabízí méně formální přístup k popularizaci astronomie než je obvyklý u velkých organizací tohoto typu.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Snaha Vsetín

Restaurace Snaha Vsetín

Vsetín, Východní Morava
Hotel Nová radnice Vsetín

Hotel Nová radnice Vsetín

Vsetín, Východní Morava
Hotel Magistr Vsetín

Hotel Magistr Vsetín

Vsetín, Východní Morava