Úvod > Co chcete dělat? > Husův sbor Náchod

Husův sbor Náchod

Památky
Kostel československé církve husitské se nachází v samém srdci města Náchod. Vyniká svým neoklasicistní až funkcionalistickým stylem dle projektu Bohumila Kuchaře. Na šesti oknech v lodi kostela jsou figurální vitráže s křesťanskými náměty, jejichž autorem je pražský malíř Karel Skála.
Husův sbor byl postaven v letech 1926 - 1929 podle návrhu architekta Bohumila Kuchaře. Je ukázkou moderní funkcionalistické architektury a významnou dominantou města Náchod. Památku s viditelnou 20 m věží obklopuje okrasný park. Stavba je postavena na půdorysu písmene T. Spojuje část profánní (úřední místnosti a byty) a sakrální kostel.

Stavba byla v roce 2004 zapsána na seznam kulturních památek. V interiéru se nachází fresky s tématem Poslední večeře Páně od Karla Skály.
Součástí sboru je kolumbárium se čtyřmi odděleními, v oddělení A je zabudován základní kámen dovezený v roce 1926 z blízkosti Husova rodiště. V předsíni sboru se nachází pamětní deska prvofaráři Václavu Faltovi umučenému v Terezíně a obětem druhé světové války. Pozoruhodné jsou také varhany - původně z konce 20. let minulého století postaveny pro sál hotelu Beránek v Praze na Vinohradech.

Husův sbor v Náchodě je místem bohoslužebných shromáždění, obřadů církve, ale také mnohých dalších setkání zejména koncertů. Přístupný je z Raisovy ulice, ale také z Pražské ulice, kde se nachází i hlavní vchod od budovy.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
13.12.
21.12.
Vánoční trhy v Hradci Králové

Vánoční trhy v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko
29.11.
1.12.
Advent na zámku Náchod

Advent na zámku Náchod

Náchod, Královéhradecko
30.11.
1.12.
Vánoční trhy

Vánoční trhy

Náchod, Královéhradecko
5.12.
Mikulášská obchůzka

Mikulášská obchůzka

Česká Skalice, Královéhradecko