Úvod > Co chcete dělat? > Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci
Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Památky
Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.
Zámecký rondel byl postaven jako hudební pavilón v roce 1592 až 1597. Od počátku své existence byl zahradní pavilon určen ke vznešené zábavě, jehož bohatě zdobený interiér ve stylu manýrismu byl v letních měsících místem pro pořádání plesů, koncertů a přijímání urozených hostů.

Vnitřní prostor rondelu je zajímavý svými akustickými vlastnostmi a z nich vycházejícím řešením umístění hudebníků. Pod podlahou Rondelu byl pro ně vytvořen sklep, ústící úzkým otvorem uprostřed sálu. Otvor zakrývala tenkostěnná bezedná váza, přenášející zvuk ze sklepa k posluchačům, tančícím nebo hodujícím. Rondel sloužil ke svým účelům až do velkého požáru v roce 1773. V 19. století byly prostory rondelu používány zejména jako spižírna, dřevník a později dokonce i jako maštal. K navrácení někdejší podoby došlo až po rekonstrukci v roce 1990. Roku 2012 prošel Rondel rozsáhlou opravou, během níž došlo k neočekávanému nálezu. Ve vrcholové makovici bylo objeveno kovové pouzdro a plechová krabička obsahující různorodé archivní prameny od konce 19. století do poloviny 20. století. Kromě písemných zpráv o předchozích opravách obsahoval nález také fotografie Černínů, jejich zaměstnanců a řemeslníků, kteří se na opravě podíleli, tehdejší noviny nebo programy jindřichohradecké opery z 50. let 20. století.

Stejně jako v minulosti i dnes slouží Rondel jako prostor pro pořádání kulturních akcí, svatebních obřadů i reprezentačních akcí. Hudební pavilon Rondel je možné navštívit při prohlídce hradu a zámku Jindřichův Hradec na prohlídkové trase A: Adamovo stavení, a prohlídkové trase C: Apartmány 18. a 19. století.
Celý popis

Hudební pavilon Rondel na hradu a zámku v Jindřichově Hradci

Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Apartmány v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Kavárna a cukrárna Florián

Kavárna a cukrárna Florián

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy