Úvod > Co chcete dělat? > Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci
Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Hudební pavilon Rondel na zámku v Jindřichově Hradci

Hudební pavilon Rondel vznikl na závěr velkolepé přestavby starého hradu v reprezentativní, renesanční zámecké sídlo. Návrh stavby vytvořil pro Adama II. z Hradce italský architekt Baltazare Maggi a jejím hlavním stavitelem se stal Giovani Mario Faconi.
Zámecký rondel byl postaven jako hudební pavilón v roce 1592 až 1597. Od počátku své existence byl zahradní pavilon určen ke vznešené zábavě, jehož bohatě zdobený interiér ve stylu manýrismu byl v letních měsících místem pro pořádání plesů, koncertů a přijímání urozených hostů.

Vnitřní prostor rondelu je zajímavý svými akustickými vlastnostmi a z nich vycházejícím řešením umístění hudebníků. Pod podlahou Rondelu byl pro ně vytvořen sklep, ústící úzkým otvorem uprostřed sálu. Otvor zakrývala tenkostěnná bezedná váza, přenášející zvuk ze sklepa k posluchačům, tančícím nebo hodujícím. Rondel sloužil ke svým účelům až do velkého požáru v roce 1773. V 19. století byly prostory rondelu používány zejména jako spižírna, dřevník a později dokonce i jako maštal. K navrácení někdejší podoby došlo až po rekonstrukci v roce 1990. Roku 2012 prošel Rondel rozsáhlou opravou, během níž došlo k neočekávanému nálezu. Ve vrcholové makovici bylo objeveno kovové pouzdro a plechová krabička obsahující různorodé archivní prameny od konce 19. století do poloviny 20. století. Kromě písemných zpráv o předchozích opravách obsahoval nález také fotografie Černínů, jejich zaměstnanců a řemeslníků, kteří se na opravě podíleli, tehdejší noviny nebo programy jindřichohradecké opery z 50. let 20. století.

Stejně jako v minulosti i dnes slouží Rondel jako prostor pro pořádání kulturních akcí, svatebních obřadů i reprezentačních akcí. Hudební pavilon Rondel je možné navštívit při prohlídce hradu a zámku Jindřichův Hradec na prohlídkové trase A: Adamovo stavení, a prohlídkové trase C: Apartmány 18. a 19. století.

Hudební pavilon Rondel na hradu a zámku v Jindřichově Hradci

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Apartmány v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Hotel Bílá paní

Hotel Bílá paní

Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Restaurace Udírna

Restaurace Udírna

Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Orea Hotel Angelo Praha

Orea Hotel Angelo Praha

Praha 5, Praha