!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní
Příroda

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní

Území se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na jihovýchodním okraji Chraňbožského lesa nedaleko obce Leština u Světlé a Číhošť. Představuje ukázku údolních olšovo-jasanových luhů s navazující vlhkými loukami a mokřadními společenstvy. Na jaře je zde hojný výskyt bledule jarní.
Na Hroznětínské louce v údolí potoka Leštiny rozkvétají každé jaro bledule jarní. Hroznětínská louka je zařazena mezi chráněná území soustavy Natura 2000 a patří mezi evropsky významné lokality. Bledule jarní zde rozkvétají v celých trsech a splývají v jednolitý koberec.
 
Bledule, lidově zvaná Koukořík, je vytrvalou rostlinou s podzemní cibulí. Podle staré pohádky jsou bledule zvonečky, kterými permoníci přivolávají jaro. Hroznětínskou louku obklopuje podmáčený olšový les a vytváří ekosystém s pozoruhodnou rostlinou skladbou.
 
Kromě velmi hojné bledule jarní roste na louce i ohrožený prstnatec májový a upolín evropský a kosatec sibiřský. Z ptačích druhů se v oblasti vyskytuje čáp černý a pěnice slavíková.

Louka je zamokřená, takže až se vypravíte na výlet, obujte si pořádné boty.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
22.7.
24.7.
Sázavafest 2021

Sázavafest 2021

Světlá nad Sázavou, Vysočina
28.11.
Advent v GASK - zrušeno

Advent v GASK - zrušeno

Kutná Hora, Střední Čechy
29.5.
Gastrofestival v Kutné Hoře

Gastrofestival v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Vysočina
Hotel Agnes

Hotel Agnes

Bohdaneč, Střední Čechy
Penzion a restaurace U Mnicha

Penzion a restaurace U Mnicha

Vilémov, Vysočina