Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Hrob Anežky Hrůzové u Polné
Památky

Hrob Anežky Hrůzové u Polné

Pietní místo se nachází na místě nálezu těla Anežky Hrůzové v lese Březina, která zde byla v dubnu roku 1899 zavražděna. Z hrůzného činu byl obviněn žid Leopold Hilsner, kterému přitížila domněnka, že se jednalo o rituální vraždu. Celé kauze se pak začalo říkat Hilsneriáda.
Více než sto let uplynulo od chvíle, kdy byla v lese u Polné na Vysočině zavražděna švadlenka Anežka Hrůzová. Z vraždy byl obviněn a poté souzen žid Leopold Hilsner. Zpočátku celkem nenápadný kriminální čin přerostl díky domněnce, že mohlo jít o rituální židovskou vraždu, v kauzu celoevropského formátu, kterému se začalo říkat Hilsneriáda. O dávné vraždě lidé dodnes hovoří a k místu neštěstí se chodí dívat. Symbolický hrob ohraničují kameny, nad nimi se tyčí dřevěný kříž a na stromě visí pamětní cedule pod svatým obrázkem. Místem prochází také naučná Klementova stezka.

Anežka Hrůzová docházela do služby do Polnéžidovského města. Na konci března 1899 k večeru se vracela pěšky domů do Věžničky podél lesa Březiny, k matce a bratrovi však již nedorazila. Na Bílou sobotu 1. dubna bylo při pátrací akci nalezeno mrtvé, částečně obnažené a zohavené tělo devatenáctiletého děvčete. Souhra událostí (smrt vykrvácením, znehodnocení a nepříliš důkladná prohlídka místa činu, nepořízení fotografické dokumentace, nezkušenost četníků i následně povolané soudní komise, obratně manipulované svědecké výpovědi a v neposlední řadě tehdejší souběh období křesťanských Velikonoc a židovského svátku Pesah) dala vzniknout pověsti o rituální vraždě, ze které byl po nějaké době obviněn tehdy dvaadvacetiletý Leopold Hilsner – polenský Žid, povaleč a tulák. Byl zatčen pod tlakem veřejného mínění a bez jakýchkoli usvědčujících důkazů. Hilsner se ze zoufalství a strachu z trestu smrti, pod tlakem okolností a příslibem mírnějšího trestu nechal dotlačit ke smyšlenému přiznání. Proti rituální vraždě a s protestem proti vedení soudního procesu vystoupil počátkem listopadu 1899 profesor T. G. Masaryk.

Leopold Hilsner byl obžalován také ze starší vraždy Marie Klímové z Horní Věžnice (přestože příčina smrti nebyla prokázána, spojitost s vraždou A. Hrůzové také ne, svědkové poskytovali smyšlená svědectví) a v následném soudním procesu v Písku byl odsouzen za spoluúčast na obou vraždách k trestu smrt, který mu byl císařskou milostí změněn na trest doživotního žaláře. Přestože během následujících let byla podána celá řada žádostí o revizi Hilsnerova procesu, nikdy k ní nedošlo. Leopold Hilsner byl po devatenácti letech omilostněn a v roce 1928 zemřel ve Vídni ve věku 51 let.

Skutečný vrah Anežky Hrůzové zůstal nevypátrán a nepotrestán. Hilsnerova aféra poutala po určitou dobu značnou pozornost celé Evropy a vyvolala nejsilnější vlnu antisemitismu v 19. století na českém území.

Václav Faltus a Aleš Krejčí

Legendární imitátor Václav FALTUS napodobuje 275 hlasů známých a populárních osobností. Hned v úvodu tohoto programu vás zaujme těmi nejnovějšími ze svého repertoáru. Uslyšíte Andreje Babiše, Karla Schwarzenberga, Ivo Šmoldase, Patrika Hezuckého a mnohé další.
Polná, Kraj Vysočina

Lukáš Pavlásek – Kdo nepláče není Čech

One man show s podtitulem “Češi, alkohol a Rock and roll” je klasickou standup comedy, jen komik a mikrofon.
Polná, Kraj Vysočina

Večerní prohlídky v Zoo Jihlava

Víte co má společného dikobraz s poletuškou? Na první pohled nic, ale jedná se o soumračná zvířata, která přes den jen málokdy uvidíte. Proto vás zveme na večerní prohlídku jihlavské zoologické zahrady se zoologem, kde se dozvíte mnoho zajímavého.
Jihlava, Kraj Vysočina

Den s Nikonem v Zoo Jihlava

Zajímá vás fotografování? Chcete si zkusit fotit s profi instruktorem? Přijďte na akci jihlavské zoo Den s Nikonem.
Jihlava, Kraj Vysočina

Podzimní prázdniny PodpoVRCHem v Zoo Jihlava

Školáci mohou strávit část prázdnin u nás v zoo. Připravili jsme pro školáky hry, soutěže o zvířatech, setkání se zvířátky, která chováme v centru a prohlídku zoo s průvodcem.
Jihlava, Kraj Vysočina

Podzimní slavnost v Zoo Jihlava

Přijďte se podívat, jak si naše zvířata užívají plodů podzimu – dýní, jablek, ořechů nebo žaludů.
Jihlava, Kraj Vysočina

Letové ukázky dravců a sov v Zoo Jihlava

Zajímavé vyprávění ze života dravců a sov včetně praktických ukázek předvádějí každý den kromě středy v Zoo Jihlava.
Jihlava, Kraj Vysočina

Letní výtvarný plenér Přibyslav 2023

V týdnu od 17. do 23. července proběhl IV. ročník Letního výtvarného plenéru Přibyslav. Výstava představuje výběr prací vzniklých během plenéru.
Jihlava, Kraj Vysočina

Naučná stezka Josefa Klementa v Polné

Okružní naučná stezka v městečku Polná je zaměřená na poznávání přírody a významných památek na trase. Stezka je značena klasickým tzv. zeleným psaníčkem a začíná a končí na Husově náměstí.
Polná, Kraj Vysočina

Pumptrack v Polné

V Polné naleznou bikeři adrenalinovou dráhu. Takzvaný pumptrack s terénními nerovnostmi vznikl úpravou pozemku s rozlohou 1 400 metrů čtverečních v městském rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo pod zámkem.
Polná, Kraj Vysočina

Rabínský dům v Polné

Rabínský dům vznikl dostavbou objektu, stojícího vedle budovy synagogy a zahrnoval v sobě nejenom byt rabína, ale i obecní dům.
Polná, Kraj Vysočina

Synagoga v Polné

Pozoruhodné ghetto založené po roce 1680 se skládá ze 32 domů kolem dvou náměstí, mezi nimiž se nachází synagoga z roku 1683. Na ženské galerii se dochovala nejstarší květinová výmalba. V mužské části je expozice historie Židů v Polné, na ženské galerii expozice Příběh Leopolda Hilsnera.
Polná, Kraj Vysočina

Pomník Boženy Němcové v Polné

Socha Boženy Němcové je asi půlmetrová bronzová plastika a je součástí nově opraveného prvního nádvoří zámku. Dílo ze svého zaplatil utajený polenský mecenáš.
Polná, Kraj Vysočina

Rekreační a sportovní areál u rybníka Peklo

Na jižním okraji města Polná, mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou leží sportovně-rekreační areál Peklo. Stejnojmenný rybník je zde využíván ke koupání. Pláže jsou travnaté i písčité, vstup do vody spíše mírný.
Polná, Kraj Vysočina

Cesta – úvoz Klešter a Haberská stezka v Polné

Ojediněle dochovaný pozůstatek staré zemské cesty v délce asi 150 m vede hlubokým údolím či spíše soutěskou severovýchodně od centra města Polná směrem na Věžici.
Polná, Kraj Vysočina

Hrad a zámek Polná – od gotiky k renesanci

V Polné se snoubí hrad a zámek do jednoho celku. Postaven kolem roku 1320 na ostrohu nad soutokem říčky Šlapanky a Ochozského potoka. V jádru se tyčila mohutná válcová věž, což dokládá nejstarší obraz Polné – veduta Georgie Houfnagla z roku 1617.
Polná, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Měšťanský pivovar v Polné

Měšťanský pivovar v Polné byl vystavěn v letech 1863-1865. Na konci 20. let 19. století zde žil Bohumil Hrabal s rodiči. V současné době je pivovar po rekonstrukci a opět je v plánu vaření piva.
Polná, Kraj Vysočina

Zámecký restaurant Polná

Zámecká restaurace Polná nabízí příjemné posezení, milou obsluhu, kvalitní jídla a velký výběr alkoholických a nealkoholických nápojů. Dále je zde k dispozici ubytování ve standardně vybavených pokojích i pro méně náročné turisty.
Polná, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace U Hilsnera Polná

Penzion se nachází v bezprostřední blízkosti centra města. Ubytování v penzionu je vyššího standardu. Součástí penzionu je také velice příjemná restaurace.
Polná, Kraj Vysočina

Mlékárna Polná – dopřejte si ty nejlepší mléčné výrobky

Jestliže hledáte kvalitní mléko, sýry a další mléčné výrobky, vyzkoušejte produkty z malé soukromé mlékárny v Polné, která zpracová mléko z ekologicky zachovalých oblastí Českomoravské vrchoviny.
Polná, Kraj Vysočina

Kemp Pávov u Jihlavy

Kemp Pávov se nachází 7 km z Jihlavy a 2,5 km z dálnice D1 (sjezd na 112 km), přímo uprostřed České republiky. Kemp je svou polohou ideální na přespání během dlouhého cestování.
Jihlava, Kraj Vysočina

Hasičský hotel Přibyslav

V Přibyslavi se lze ubytovat v Hasičském hotelu. Mimo jedinečného prostředí Českomoravské vrchoviny, vás každý den uvítá hotelová restaurace, nabízející speciality české i zahraniční kuchyně.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace U Kubínů

Penzion a restaurace U Kubínů v Přibyslavi nabízí své služby již od roku 1823, kdy byl na přibyslavském náměstí č.p. 56 založen zájezdní hostinec.
Přibyslav, Kraj Vysočina

Kavárna Paseka

Kavárna pro rodiny s dětmi v Jihlavě. dočasně uzavřeno
Jihlava, Kraj Vysočina