Úvod > Co chcete dělat? > Střelniční (Hranolová) věž naproti Dolnímu parku ve Znojmě

Střelniční (Hranolová) věž naproti Dolnímu parku ve Znojmě

Památky
Milovníci gotického stavitelství a fortifikačních systémů by si neměli nechat ujít prohlídku Střelniční věže ve Znojmě. Průvodce vás zavede do jejího interiéru, kde si budete moci prohlédnout unikátně dochované pozdně gotické střílny.

Střelniční (Hranolová) věž naproti Dolnímu parku ve Znojmě pochází z 15. století a dokladuje pokrok ve způsobu obrany měst v období kolem husitských válek. V období tureckého nebezpečí byla věž dále upravována (dat. 1513). Podobných věží se v prstenci znojemského městského opevnění dochovalo více, nicméně právě Střelniční vyniká vysokou mírou dobové autenticity.

Původně byla zakončena dřevěným ochozem, odkud bylo možné kontrolovat rozsáhlý úsek městského opevnění, a vysokou dlátovou střechou. Hlavní funkcí věže však byl postřel nepřítele: obránci, chránění silnými zdmi, zasunuli palebné zbraně (ručnice, houfnice) do střílen a pálili na nepřítele snažícího se v těchto místech překonat městské hradby. Od 18. století začala věž chátrat, byla využita jako nouzové obydlí, později skladiště. Hradební parkán a hluboký příkop u věže, dnes velmi pěkně pro veřejnost upravený, využívali staří Znojemčané od 16. do třetiny 19. století jako cvičnou střelnici pro městskou domobranu. Odtud tedy pojmenování věže.

Prohlídka s průvodcem se koná denně, vždy ve 14 hodin. Vstupenku si můžete zakoupit v pokladně Znojemského podzemí na Slepičím trhu nebo v radniční věži na Obrokové ulici. Cena vstupného je 20 korun pro dospělého a 15 korun pro dítě a důchodce.

Celý popis
Naposledy změněno: 13. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí