!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Hradiště Vystrkov u přehrady Orlík

Hradiště Vystrkov u přehrady Orlík

Památky
Na levém břehu Orlické přehrady se nachází trojúhelníkovitá ostrožna s pozůstatkem mohutného raně středověkého hradiště.
Ostrožna se dříve tyčila nad Vltavou, dnes je částečně zatopena vodou přehradní nádrže Orlík.

Hradiště bylo strmým srázem chráněno na západě, kde terén padal k Vltavě. Na východě vedl podobně strmý sráz do údolí Hradeňského potoka. Jediný přístup vedl z jižní strany, kterou chránily čtyři po sobě jdoucí linie opevnění.

Ostrožna byla osídlena již v době halštatské. Opevnění vzniklo v 1.polovině 10.století a svou funkci plnilo do konce 11.století, kdy bylo zřejmě nenásilně opuštěno. Je možné, že se jednalo o centrum tzv. Vltavského kraje, poprvé zmiňovaného k roku 1088. Jedná se o jedno z největších a nejlépe opevněných ostrožných hradišť raného středověku.

Dodnes se dochovalo vnější opevnění ve východní části, v délce 270 metrů.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Orlík

Wellness hotel Orlík

Kozárovice, Střední Čechy
Tvrz Holešice u Orlické přehrady

Tvrz Holešice u Orlické přehrady

Kovářov, Jižní Čechy
Chalupa Chrastičky

Chalupa Chrastičky

Chraštice, Střední Čechy