Úvod > Co chcete dělat? > Hradisko sv. Klimenta
Památky

Hradisko sv. Klimenta

Hradisko svatého Klimenta (Klimentek) je poutní místo, národní kulturní památka a archeologická lokalita, která se nachází v nadmořské výšce 461 m na jihozápadním vrcholku Chřibů, 4 km severozápadně od obce Osvětimany. Každý rok se zde koná pouť na svátek Seslání Ducha svatého.

Hradisko na kopci sv. Klimenta bylo známo již v pravěku, archeologickými výzkumy je prokázáno osídlení trvající od 9. století do konce 15. století. Výhodně situovanou a dobře chráněnou polohu na staré obchodní stezce, která spojovala Pomoraví s Brněnskem, využili již osadníci v době Velkomoravské říše (9. století). Podle pozdější tradice zde dokonce zbudovali kostelík, v němž byly uloženy ostatky sv. Klimenta do doby, než je sv. Konstantin a Metoděj přenesli do Říma.

Na vrcholové plošině stával kostel sv. Klimenta, jehož pozůstatky byly odkryty archeologickým průzkumem v roce 1958. Dnes jsou patrny pouze zbytky základového zdiva. K roku 1358 se totiž vztahuje listina, dle níž bylo toto místo darováno brněnským augustiniánům poustevníkům ke zřízení kostela a kláštera. Konvent byl však vážně poškozen za husitských bouří v roce 1421 a během 15. až 16. století hradisko definitivně zpustlo. Po zániku kláštera byly stavby rozebírány a používány jako stavební materiál na hradě Cimburku, Buchlově, případně na různé lidové usedlosti. Poblíž odkrytých základů kostela stojí novodobá kaple sv. Klimenta.

Hradisko sv. Klimenta se nachází asi 500 m od silnice spojující obce Osvětimany a Koryčany, asi 5 km jihovýchodně od Koryčan.

Zobrazit více
Skalní útvar Kazatelna v Chřibech

Skalní útvar Kazatelna v Chřibech

Koryčany, Zlínský kraj
Skalní věž Kozel v Chřibech

Skalní věž Kozel v Chřibech

Koryčany, Zlínský kraj
Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Koryčany, Zlínský kraj
Trpasličí město u Osvětiman

Trpasličí město u Osvětiman

Osvětimany, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák

Skalka, Jihomoravský kraj
Penzion Zikmundov v Chřibech

Penzion Zikmundov v Chřibech

Staré Hutě, Zlínský kraj