Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Hradecké městské lesy
Příroda

Hradecké městské lesy

Hradecké lesy se rozkládají jihovýchodně od města. Lesy jsou vyhledávaným odpočinkovým místem nejen pro Hradečáky. Nenáročný, mírně zvlněný terén je ideální na procházky, cyklovýlety a v zimě i pro běžkování. Nachází se zde několik vyasfaltovaných cest, které jsou v letních měsících plné bruslařů.
Hradecké lesy představují rozlehlý lesní prostor, který se rozprostírá od města Hradec Králové jihovýchodním směrem k městu Choceň. Dříve se Hradeckým lesem nazýval lesní prostor, který byl ohraničen řekou Orlicí, dále spojnicí mezi městy a obcemi Borohrádek, Vysoké Chvojno, Býšť a Vysoká nad Labem. V současné době je pod pojmenováním Hradecké lesy zahrnuto několik lesů v prostoru mezi Hradcem Králové a Chocní.
 
Oblast lesa původně patřila do majetku krále a náležela k pomeznímu hvozdu českému. Městu Hradci byl lesní prostor darován v roce 1318 Janem Lucemburským. Část lesa zvanou Svinarská koupilo město v roce 1860 od majitelů smiřického panství a v roce 1931 byl k Hradeckému lesu připojen prostor, který byl v majetku markraběte Palaviciniho. V současné době se část lesů opět vrátila do majetku města.
 
Les se využívá k relaxačním procházkám či k turistickým výletům, jeho prostor je protkán hustou sítí turistických a cyklistických značených tras. V zimním období je lesní prostor oblíbeným místem pro výlety na běžkách. Povrch lesa tvoří rovinatý, písčitý a nepatrně zvlněný terén. Najdeme tu několik menších vrcholků, které dosahují výšky 300 m. n. m. Les zde roste smíšený s převahou borovice a dále je tu smrk, jedle, modřín, dub, olše, jasan, habr, lípa, javor a jiné další. Na okraji Hradeckého lesa nedaleko města Hradec Králové se nachází zajímavý lesní hřbitov.
 

Chráněná území v městských lesích

V oblasti lesa bylo vyhlášeno několik chráněných území. V roce 1960 to byla přírodní památka Černá stráň na ploše 11,46 ha. V tomto prostoru roste starý dubohabřinový les a najdeme jej severním směrem od Býště. Na Černou stráň navazuje přírodní památka Sítovka, vyhlášená také v roce 1960 na ploše 8,14 hektarů. V tomto území je chráněn starý smíšený porost. Západním směrem od těchto dvou lokalit byla v roce 1960 vyhlášena další přírodní památka, a to U císařské Studánky o rozloze 1,27 hektarů chránící starý porost borovic, buků a smrků na písčité půdě říční terasy Orlice.

Nedaleko přírodní památky Sítovka byla v roce 1983 vyhlášena přírodní památka s podobným názvem U Sítovky a její plocha zaujímá prostor 6,42 hektarů. Na okraji Hradeckého lesa v oblasti u Hradce Králové bylo založeno několik rybníků.
 

Rybníky a naučné stezky

Rybník Biřička u jihovýchodního okraje města slouží jako přírodní koupaliště a další rybníky, a to Roudnička a Datlík nedaleko jižního okraje města byly v roce 1988 vyhlášeny přírodní památkou.

Od rybníka byla vyznačena naučné stezka nesoucí název Koliba, jejíž cíl je ve stejnojmenné osadě severozápadním směrem od obce Býšť. K dalším naučným stezkám ve Hradeckých lesích patří NS Funkce lesa, NS Stezka siluet, NS PP Sítovka, NS Pohádková stezka, NS Na Plachtě, NS Mrtvé dřevo a Galaktická stezka Hradec Králové.

Naučná stezka „Po stopách přírody“ z roku 2022 seznámí zejména mladší návštěvníky s vybranými zvířaty žijícími v místních lesích a mnoha ekologickými zajímavostmi. Naučná stezka vede lesem ze zadní části kempu Stříbrný rybník a směřuje k občerstvení U Pytláka. Trasa je dlouhá 1 kilometr a je vhodná i pro kočárky. Skládá se z šesti frotážových pultů (přenesení reliéfu zvířecí stopy na papír tahem tužky), v jejichž blízkosti bystré oči objeví šest maket ptáčků české přírody.
 

Kam za zvířátky

Mezi rozcestími U Dvou Šraňků, háj a Černá stráň naleznete několik výběhů s lesními zvířaty. Oblíbený je výběh daňků, který se rozkládá na ploše 1,25 ha. Je zde k vidění pár dospělých daňků, ke kterým na jaře 2016 přibyli mufloni, jeden samec a dvě samice. Daňky lze krmit pouze žaludy a kaštany – nekrmte ničím jiným, můžete jim ublížit!
 
Hned vedle uvidíte divočáky Pepinu a Boba. U výběhu je vybudována pozorovatelna. Ty můžete pozorovat při odpočinku, shánění potravy či hrách a tak nahlédnout do života těchto impozantních, ale plachých zvířat. Také jim můžete přinést něco dobrého na zub – nejvíce je potěšíte suchým rohlíkem.
 
U rybníku Na Olšině vznikl výběh pro jeleny sika Dybowského. Nechybí ani pozorovatelna. Odbočku k rybníčku naleznete na pravé straně u asfaltové lesní cesty Hradečnice kousek za oborami s prasaty, daňky a muflony směrem od Vlčích jam.
 
divokými koňmi se setkáte nedaleko rybníka Plachta, v Přírodní památce Na Plachtě.
 
Nedaleko obce Vysoké Chvojno objeví milovníci zvířat výběh bizonů.
 
Obora s jeleny lesními se nachází na samém kraji městských lesů u obce Hoděšovice. Obývá ji jelen přivezený z chovu z Rumunska a jedna laň. Prozatím jsou zvířata plachá a je velmi obtížné je spatřit.
 
Hmyzí hotel
a naučná tabule byly u hráze rybníka Výskyt vybudovány v roce 2017. Tvoří jej různorodé přírodní materiály, ale i cihly a dalších stavebních prvky. Díky velké variabilitě je hotel obýván mnoha druhy, nejčastěji slunéčky sedmitečnými, škory, vosíky a čmeláky.
  

Kam s dětmi

Nedaleko rybníků Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova se nachází unikátní přírodní dětský park Rytířské hradiště. Zde mohou malí i velcí návštěvníci obdivovat rytíře, princezny ale i čarodějnice a jiné pohádkové postavy. Hradiště umožňuje pozorovat okolní lesy pohledem z hlavní hradní věže či využít pískoviště, bludiště s prolézačkami nebo si opéct buřty na ohništi.

Domeček U Pěti ježků naleznete na trase pohádkové stezky nad PR Mazurovy chalupy. Kromě prolézačky z dutých kmenů ve tvaru domečku vybudované v roce 2015 tu můžete posedět, opéci si na ohni buřty nebo si na lesním dendrofonu vyzkoušet, jak zní různé druhy dřeva.
 
Poblíž Zděné boudy u ulice Hradečnice vznikl lanový park Na větvi, který tvoří tři síťová hřiště zavěšená mezi stromy. V roce 2020 přibylo k lanovému parku ještě 3D bludiště.
 
Na poloostrově Stříbrného rybníka je umístěn zábavní park Adventure park Firmsport, ve kterém si návštěvníci mohou vyzkoušet laser game, minigolf, nafukovací atrakce, vodní atrakce, rallye dráhu a čtyřkolky.
 
Milovníci dalekých výhledů mohou vyzkoušet výstup na rozhlednu Milíř u Vysoké nad Labem. Je vysoká 31 metrů a z šestiboké vyhlídky se můžete těšit rozhledem na Kunětickou horu, Hradec Králové, pohraniční nebo Železné hory.
 
Starší děti vybijí energii v bikeparku Roudnička. V lese, ve svahu nad Roudničkou je vytvořený malý bike park s různými překážkami a skoky.
 
Královéhradeckými lesy vede unikátní pohádková stezka plná příběhů, které skrývají mnoho lesních ponaučení a tajemství. Trasa dlouhá přibližně 2,5 km se vine od Mazurovy chalupy a končí u rybníka Výskyt. Návštěvníci se v krásné přírodě postupně seznámí s pohádkami a postavičkami výtvarnice a spisovatelky Marty Pohnerové, jako jsou například drak Větvička, kouzelník Šišule či borůvková víla. Jednotlivé pohádky na panelech doprovází postavičky vyřezané místním řezbářem.
 

Sport v Hradeckým městských lesích

Jak již bylo řečeno, Městské lesy jsou protkány hustou sítí turistických a cyklo tras. Pro inline brusle je zde speciální vyasfaltovaný okruh o dílce 10,5 km. Využívají jej také cyklisté a sportovci na vozíčku.
 
Lesní tělocvičnu naleznete naproti cyklozastávce U Pytláka u Svinar na trase asfaltového okruhu. Skládá se z dvanácti prvků: bradla, šikmý sed-leh, ninja žebřík, náskočné plošiny, nakloněný žebřík, závěsný systém malý, stěna boulder dětská a náročná, ninja síť čtvercová, ninja síť s a bez podpory nohou a leg lifter. U každého prvku naleznete tabulku s návodem na cvičení. Prvky jsou určeny pro dospělé a mládež.
 

Trasy pro vozáčkáře

Trasa modrá – začíná na konečné autobusu č. 9 u Lesního hřbitova, kde je rovněž veřejné parkoviště a vede po asfaltové cestě k rozcestí ve Vlčích jamách, kde křižuje trasu červenou. Pokračuje k dalšímu rozcestí U Dvou šraňků. Odbočuje doleva spolu s červenou pěší trasou a pokračují společně až k rybníku Výskyt (3km). Okruh začíná u Zděné boudy.

Trasa červená – na tuto trasu lze nastoupit již na konečné autobusů č. 1 a 2 na Novém Hradci Králové, odkud se spolu se zelenou pěší trasou dostanete Přemyslovou ulicí a kolem ředitelství Městských lesů HK a.s. k lávce (před lávkou naleznete malé  parkoviště) nad silnicí R 35. Za lávkou vede cesta lesními cestami na rozcestí ve Vlčích jamách, zde kříží modrou trasu, a pokračuje lesními cestami na rozcestí U Svinar. Trasa dále vede spolu s červenou značkou cca 300 m, pak odbočuje doprava a stále po lesních cestách se dostanete na rozcestí u rybníku Výskyt (11 km).

Provozovatel

Městské lesy Hradec Králové a.s.

Přemyslova čp. 219
500 08 Hradec Králové
Tel.:
+420 495 272 656
Email:
mlhk@vslesy.cz
WWW:
www.mestske-lesy.cz
GPS:
50,177692 15,902349
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Hradecký terénní triatlon

Hradecký terénní triatlon je určen pro profesionální závodníky, hobby sportovce i děti.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Mexicko-argentinský večer

Pojďte se s námi vydat do tajů Mexika a Argentiny. Připravili jsme pro vás tematický netradiční večer plný hudby, skvělého jídla a pití. Poznejte kouzlo argentinských a mexických chutí spojených s atmosférou této rozdílné kultury.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Valentýnský koncert Retro Voice

Zaposlouchejte se v úterní podvečer 14. února do romantického klavíru PETROF se smyslnými houslemi a rytmickým cajonem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

O jídle vesele i vážně…

Dovolujeme si vás srdečně pozvat na humorné povídání nejen o jídle.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Socha sv. Huberta v Hradeckých lesích

Dřevěná socha svatého Huberta, patrona myslivců a střelců, kterému se v místních lesích podařilo spatřit jelena se zlatým křížem mezi parožím, se nachází uprostřed Městských lesů Hradce Králové, na červené značce vedoucí z Plachty do Albrechtic nad Orlicí.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Park Na Větvi a 3D Bludiště Hradec Králové

Park tvoří soustava tří síťových hřišť zavěšených v korunách stromů propojených s 3D bludištěm složeného ze síťových překážkových drah ve třech patrech nad sebou. Bludiště zahrnuje mnoho zábavných prvků bez nutnosti jištění.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Lesní okruh pro in-line bruslení u Hradce Králové

Lesní okruh pro in-line bruslaře a cyklisty v lesích u Hradce Králové je téměř dokonalý. Rovná a dostatečně široká silnice s pěkným asfaltem protíná s geometrickou přesností les. Svým profilem a přehledností je inline stezka bez problémů vhodná od začátečníků, dětí až po výkonnostní bruslaře.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Půjčovna šlapacích bugin v Hradci Králové

Užijte si netradiční výlet pro hradeckých lesích na šlapacích buginách, které jsou vhodné pro děti i dospělé.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Chilli Táta Restaurant v Hradci Králové

Přijďte ochutnat nebo si nechte dovézt burgery a chilli speciality v Hradci Králové!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Café & Bistro V Pekárně

Jednoho dne se náhodně spojily dva sny různých lidí v jeden. Jedni měli sen o menší cukrárně, druzí si chtěli otevřít svou kavárničku s bistrem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Restaurant Grill Duran

Restaurant Grill Duran v Hradci Králové se vyznačuje širokou nabídkou vynikajících jídel a vín domácí i zahraniční produkce.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj