Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři na hradě Orlík nad Humpolcem
Příroda

Netopýři na hradě Orlík nad Humpolcem

Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.
Hradní zřícenina obklopená smíšenými lesy je dnes oblíbeným sídlem letounů. V době podzimního rojení (tzv. swarming) se sem slétají samci a samice několika druhů netopýrů, aby se pářili, někteří jedinci tu i přezimují. Typickými okřídlenými návštěvníky Orlíku jsou lesní druhy jako netopýr černý či ušatý, opakovaně zde byl zjištěn i náš největší druh, netopýr velký.

Děti i dospělí se s tajuplnými obyvateli hradu mohou blíže seznámit s pomocí hravých pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které jsou k dispozici v pokladně. V některých letech se na hradě koná také Mezinárodní noc pro netopýry. Za spolupráci při ochraně netopýřích úkrytů a osvětovou činnost obdržela správa hradu v roce 2020 ocenění v podobě památeční plakety Náš soused je netopýr.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Cafe 8smička

Cafe 8smička

Humpolec, Kraj Vysočina
Piknik na zámku Herálec

Piknik na zámku Herálec

Herálec, Kraj Vysočina
Penzion Markéta v Chrudimi

Penzion Markéta v Chrudimi

Chrudim, Pardubický kraj