Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Libštejn – osamělý hrádek
Památky

Hrad Libštejn – osamělý hrádek

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.

Hrad Libštejn nechal zbudovat před rokem 1361 Oldřich Tista z Hedčan, věrný služebník krále Karla IV. Libštejn byl postaven na nepřístupném místě, na skalnatém skalisku v údolí řeky Berounky, který na západní straně spadá příkře k řece a na severu i jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků. Na každé straně skalnatého hřebenu stála mohutná čtverhranná věž, z nichž se dnes zachovala jen severní.

Nádvoří, které se rozkládalo mezi oběma věžemi, bylo uzavřeno vysokou zdí, k níž přiléhal hradní palác. Hrad byl takovou pevností, že se jej nepodařilo dobýt ani husitům, kteří roku 1420 vtrhli do zdejší krajiny táboři a sirotci, vyplenili a vypálili okolí Krašova a Libštejna, ale o dobytí hradů se nepokusili. V roce 1425 přitáhli znovu, oblehli Libštejn a ostřelovali ho z okolních kopců. Dostali se do předhradí, ale hrad, hájený 80 zbrojnoši, nedobyli. Když husité viděli, že hrad nezískají útokem, zanechali tu 400 bojovníků, aby jej vyhladověli. Po sedminedělním obléhání se Bedřich i Hanuš Kolovratové rozhodli smluvit s husity smír a uzavřeli s nimi spolek a úmluvu věrně plnili. Zúčastnili se tažení polních vojsk i slavné bitvy u Domažlic 14. srpna 1431.

V té době byl hrad Libštejn také proslulým vězením, kde byli vězněni nejen poddaní z panství, ale i zajatí nepřátelští žoldneři a jiní nepřátelé až z Prahy. Hrad Libštejn byl hrad sice velmi pevný, ale při nastalé změně válečné techniky (použití střelných zbraní) bylo zapotřebí jej ještě více opevnit. V 16. století měl hrad 3 věže a baštu, v předhradí také 3 věže a na 20 obytných stavení s kaplí. Hradní pevnost se však brzy přestala vyhovovat novým nárokům na pohodlnější bydlení. Poslední majitelé se z hradu odstěhovali a již roku 1590 se uvádí jako pustý.

Nejbližší vlakovou zastávku najdete v Radnicích severovýchodně od Plzně, odkud ke hradu doputujete po zelené turistické značce za 10,5 km. Obdivovat mohutnou zříceninu lze i z vodní hladiny očima vodáků, kteří ocení pohostinnost zdejších břehů a ticho i klid tohoto místa.

Provozovatel

Informační centrum Mikroregionu Radnicko

náměstí Kašpara Šternberka 69
338 28 Radnice
Tel.:
+420 371 795 311
Email:
radnice@radnicko.cz
WWW:
www.mestoradnice.cz
WWW:
www.virtualtravel...
GPS:
49,900301 13,546314
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Radnice
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Liblín, Plzeňský kraj
Zámek Liblín

Zámek Liblín

Liblín, Plzeňský kraj
Čertova kolébka na Rokycansku

Čertova kolébka na Rokycansku

Lhotka u Radnic, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tábořiště Planá u Berounky

Tábořiště Planá u Berounky

Hromnice, Plzeňský kraj
Restaurace Na Trucovně

Restaurace Na Trucovně

Radnice, Plzeňský kraj
Obžerstvení u kostela

Obžerstvení u kostela

Hlince, Plzeňský kraj