Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě
Kultura

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.
V celém přízemí muzea se rozkládá expozice lidové kultury nazvaná Čas generací, která představuje nejtypičtější projevy lidové kultury v severní části moravského Horácka. Velký důraz je zde kladen na lidovou výrobu, především na zpracování dřeva a textilní produkci. K nejzajímavějším exponátům náleží výrobky horáckých tkalců, současná tvorba řezbářů a lidové hračky, jejichž zvětšené kopie jsou nainstalované k volnému použití pro návštěvníky.
 

Historie lyžování a originál Zlaté lyže

Novoměstský region se pyšní prvenstvím v dějinách lyžování na Moravě. Lyže se zde začaly používat již na počátku 90. let 19. století. Město mimo jiné proslavil i závod Zlatá lyže Českomoravské vysočiny, jehož první ročník se uskutečnil právě zde v roce 1934. A právě z tohoto důvodu je další část expozice věnována výrobě lyží a dějinám lyžování. K prohlédnutí jsou nejen lyže seřazené do nejstarších po moderní produkci, ale i diplomy a ceny úspěšných novoměstských závodníků.

Roku 2021 daroval muzeu syn prvního držitele Zlaté lyže Bohumila Kosoura tuto prestižní trofej. Lyžička z drahého kovu měří devatenáct centimetrů a byla původně putovní. Zlatá lyže Českomoravské vysočiny vznikla jako závod sdružený neboli severská kombinace, zakladatelé se inspirovali o deset let starším závodem Parsenn derby o zlatou lyži v Davosu. Podle tehdejších stanov novoměstského sportovního klubu měl putovní lyžičku navěky získat ten závodník, který vyhraje závod třikrát po sobě, nebo pětkrát s přestávkami. Jako prvnímu se to podařilo domácímu závodníkovi Bohumilu Kosourovi z Radňovic, vítězi z let 1939 až 1942 a pak ještě z roku 1949.
 

Historie sklářeského a železářského řemesla

Dostatek dřeva, zdroje surovin a zároveň i vodní energie vytvořily podmínky pro existenci sklářské a železářské výroby v regionu. Součástí expozice je i rozsáhlá kolekce skla ze známých skláren na Vysočině (Milovy, Křižánky, Fryšava, Herálec), které byly zakládány v 16. a 17. století. Svého vrcholu dosáhl místní sklářský průmysl v 18. století. Ačkoli v průběhu 19. století se objevovaly pokusy o obnovu tohoto řemesla, poslední sklářská huť byla definitivně zavřena před 1. světovou válkou.

První hamry, tedy železářské podniky, jsou doložené na novoměstském panství již v 15. století. Nejvýznamnější huť v regionu pracovala na Kadově. Její objem produkce zaujímal ke konci 18. století druhé místo na Moravě. V roce 1874 zanikla jako poslední železářský podnik v tomto regionu. Dodnes ji však připomínají litinové kříže na hřbitovech i v krajině.
 

Mlejnek z Víru

Součást areálu Horáckého muzea tvoří i dvorek, na kterém je v období hlavní sezóny v provozu asi nejzajímavější exponát – tzv. „mlejnek z Víru.“ Název pochází od vodního mlýnku, který postavil Vincenc Navrátil z Víru dětem na potoku u své chalupy. Během 40. – 70. let 20. století zde s pomocí svého syna Adolfa vytvořil rozsáhlý figurální soubor inspirovaný místním prostředím. Pro převod pohybu použili vyřazené součástky z místní textilní továrny, kde Vincenc Navrátil pracoval jako údržbář.
 

Strašidla ve sklepení

V letní sezóně je zpřístupněno i Strašidelné podzemí věnované pověstem z Novoměstska. Expozice se nachází ve sklepení Horáckého muzea. Jedná se o šest zastavení, které jsou inspirované místními pověstmi, doplněné speciálními světelnými a zvukovými efekty. Trasa vede přes místní les zvaný Ochoza, kde sídlí vedle trpaslíků i skřítci, lesní víly a nejrůznější strašidla. Ale pozor na Hejkala! O kousek dál, v hustých lesích mezi Křižánkami a Svratkou, se ukrývá lovecký zámeček Karlštejn, který byl v dřívějších dobách pelechem pekelných bytostí.

Muzejní a galerijní noc v Horáckém muzeu

Devátého června bude ponocování povoleno.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Beseda s RNDr. Jiřím Martínkem, Ph.D. alias Doktorem Vševědem z pořadu Na lovu

Zveme vás na setkání s Dr. Jiřím Martínkem, kterého můžete znát jako Doktora Vševěda z pořadu Na lovu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Komentovaná prohlídka města Nové Město na Moravě

Nová sezóna komentovaných prohlídek města začíná a těšit se můžete na oblíbeného průvodce – studenta Adama Dostála.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Dva – koncert

DVA je české hudební duo Báry Ungerové a Jana Kratochvíla, kteří jsou známí taktéž z Divadla DNO.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vernisáž výstavy The Creaks

Výstava počítačové hry Creaks od Amanita design.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Městské slavnosti Nova Civitas

Další ročník městských slavností Nova Civitas. Dva dny plné zábavy, hudby, potkávání se svými přáteli a veselí.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pochod srdcem Vysočiny

Turistický pochod nejkrásnější částí Žďárských vrchů.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Melanie Scholtz – koncert

Vystoupení úžasné Melanie Scholtz.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Pro malé i velké snílky připravilo Horácké muzeum strašidelné podzemí. Ve sklepení budovy potkáte skřítky, hejkala i bludičky. Přistihnete čerty, jak hrají kuželky, uvidíte ohnivý sud a další překvapení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku provádí návštěvníky po místech historicky spojených s lyžařskou tradicí v Novém Městě na Moravě a okolí. Měří téměř 8 km a prohlédnete si deset zastavení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Beachvolleyballový a tenisový kurt pro relaxaci a zábavu

Přijeďte do Nového Města na Moravě, pokud chcete strávit klidnou nebo aktivní dovolenou v nádherné chráněné krajinné oblasti Vysočiny!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Horácká galerie na zámku v Novém Městě na Moravě

Zámek Nové Město na Moravě – sídlo Horácké galerie! Renesanční zámek vznikl ve 2. polovině 16. století. Později jej stavebně poznamenaly nové trendy – baroko v 18. století a novorenesance v 19. století. Dnes v budově sídlí Horácká galerie.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Novoměstské hasičské muzeum

Novoměstské hasičské muzeum vzniklo příhodně hned vedle hasičské stanice poloprofesionální jednotky SDH v Novém Městě na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Tři kříže u Nového Města na Moravě

Tři kříže u Nového Města na Moravě jsou kulturní památkou od roku 1958. Místo se též označuje jako Kaplisko nebo Kalvárie.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Bona café v Novém Městě na Moravě

Kavárna Bona café se nachází na náměstí v Novém Městě na Moravě. Připraví vám zde kvalitní výběrovou kávu z liberecké pražírny Nordbeans. Ochutnat můžete i dorty a zákusky vlastní výroby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Pivovarská tradice v Novém Městě na Moravě byla na 111 let přerušena. Ale v roce 2017 byla zase obnovena a od té doby se zde vaří pivo podle vlastní receptur z kvalitních surovin a podle starých osvědčených technologických postupů vařené.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vila NMNM v srdci Žďárských vrchů

Vila stojí na krásném velkém pozemku se zahradou, na kterém je ještě samostatný zahradní domek. Dvě podlaží vily, v nichž najdete dva prostorné a dřevem vonící apartmány, pohostí až 12 osob.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Hotel Horní Dvůr – kvalitní ubytování na statku Pernštejnů

Původní objekt hotelu Horní Dvůr sloužil po řadu století jako statek, jehož historie spadá až do 16. století. Nabízí příjemné, nadstandardní ubytování na Vysočině v citlivě zrekonstruovaných prostorách, se zachovanými fragmenty původní výzdoby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kästle Residence v Novém Městě na Moravě

Nově vybudovaná Kästle Residence se nachází v samém centru Nového Města na Moravě v srdci Vysočiny. Díky své atraktivní poloze je ideálním místem nejen pro nadšené sportovce a rodiny s dětmi, ale pro každého, kdo hledá aktivní odpočinek.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Maršovská rychta

Nabízíme široký výběr jídel české i světové kuchyně, v klidném prostředí Českomoravské vrchoviny 0,5 km severně od Nového Města na Moravě v malebné obci Maršovice.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Ekonocležiště u rybníku Koupaliště v Novém Městě na Moravě

Na Vysočině funguje první ekonocležiště, u rybníku Koupaliště v Novém Městě. Turisté ve Žďárských vrších můžou přespat na prvním ekologickém nocležišti v kraji. Najdou ho u rybníka Koupaliště v Novém Městě na Moravě. Jednoduché zázemí tvoří dřevěný domek, toalety, dřevěné stojany na kola a ohniště.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Jasenka – rekreační středisko Zubří

Areál rekreačního střediska Jasenka se nachází na území chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v samotném srdci Vysočiny, na kraji obce Zubří. Rekreační středisko je obklopeno smrkovými lesy a loukami a nabízí tak perfektní příležitost k uspořádání letního tábora, školy v přírodě nebo firemní akce.
Zubří, Kraj Vysočina