!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hora Svaroh na Šumavě
Příroda

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.
Kromdech beroucích výhledů do okolní panenské krajiny a při dobré viditelnosti až na vrcholky Alp, se na hoře Svaroh nacházejí četná skaliska a balvany nejrůznějších tvarů. Kvůli lýkožroutovi a orkánu Kyrill v roce 2007 je Svaroh téměř odlesněn, ale hojné počty malých smrčků slibují zelenější budoucnost. Romantickou opuštěnou krajinu dotváří zbytky základů Juránkovy chaty v mělkém sedle.

Svaroh nacházející se asi 6,5 km severozápadně od Železné Rudy je přístupný ze severu po červené značce vedoucí od Černého jezera směrem na Ostrý. U NRP Bílá Strž je nutné jít na jih. Z české strany je výstup na Svaroh orientačně náročný, protože není nijak značený. Z německé strany je to pravý opak. Od parkoviště Scheibensatte je třeba se vydat po červeném okruhu LO 5. Po zdolání vrcholu je nutné se vrátit do Německa, protože zde není přechod.
Zobrazit více

Provozovatel

Informační turistické centrum

1. máje 12
340 04 Železná Ruda
Tel.:
+420 376 397 033
Email:
itcruda@sumava.net
WWW:
www.zelezna-ruda.cz
GPS:
49,173836 13,166440
 
Region:
Šumava
Oblast:
Šumava
Město:
Železná Ruda
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Akce v okolí