!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Hněvošický háj s naučnou stezkou
Příroda

Hněvošický háj s naučnou stezkou

Hněvošický háj na Opavsku je komplex lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav. Nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast. Oblastí vede naučná stezka.
Přirozený smíšený les Hněvošického háje, ve kterém převažuje dub letní a lípa malolistá, k nim se přidávají habr obecný, jasan ztepilý a javor klen. Krom běžné květeny se zde vyskytují karpatské druhy (pryšec mandloňovitý, ostřice chlupatá) i druhy ohrožené (medovník meduňkolistý). Les je domovem početného ptactva, hnízdí tu například chráněný holub doupňák, ostříž lesní, lejsek černohlavý nebo slavík obecný.

Pokud turista navštíví lokalitu ve vhodnou roční dobu, může se těšit například na kvetoucí hvězdnatec zubatý, pryšec mandloňovitý, nebo zapalici žluťuchovitou, která kvete brzy na jaře ještě před olistěním stromů. Vyskytuje se zde také vzácná ostřice hubená, která roste roztroušeně až hojně v korytech v severovýchodní části přírodní rezervace. V jižní části rezervace byly nalezeny vzácné mechy bezvláska Atrichum haussknechtii a baňatka ohnutá.

Naučná stezka tvoří okruh, který z velké části lemuje oblast chráněného území. Návštěvníka na trase čeká celkem sedl informačních panelů, na kterých se dočte o historii a současnosti tohoto území. Část panelů má v sobě zabudované i interaktivní prvky. Trasa je značená a měří zhruba tři a půl kilometru.
Zobrazit více
Hřebčín Albertovec

Hřebčín Albertovec

Štěpánkovice, Severní Morava a Slezsko
Galerie Albertovec

Galerie Albertovec

Štěpánkovice, Severní Morava a Slezsko
Zámek ve Velkých Hošticích

Zámek ve Velkých Hošticích

Velké Hoštice, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Háj ve Slezsku, Severní Morava a Slezsko