Úvod > Co chcete dělat? > Hitlerův most – nedokončený most ze 2. světové války u obce Borovsko
Hitlerův most - nedokončený most ze 2. světové války u obce Borovsko
"> "> "> "> "> "> most Borovsko 1 "> most Borovsko 2 "> most Borovsko 3
Přidat foto
Památky

Hitlerův most – nedokončený most ze 2. světové války u obce Borovsko

Nikdy nedokončený most u obce Borovsko téměř zatopila Želivka. Dálniční trasa se zde začala budovat roku 1939 stavební firmou J. Domanský z Prahy. K uvedení do provozu však nedošlo a o dvacet let později musela být trasa pozměněna kvůli napuštění přehrady Švihov řekou Želivkou.
Stavba mostu u Borovska byla zahájena v červenci roku 1939 pražskou stavební firmou J. Domanský, jako součást zamýšlené dálnice Praha – Brno. Železobetonový oblouk s rozpětím 100 m a šířkou mostovky 22 m měl překlenout Sedlický potok. Práce pokračovaly až do roku 1942, kdy byly zastaveny kvůli nedostatku materiálu, a dalšího pokračování se stavba dočkala až po válce v letech 1945 – 1950. Most byl v prosinci roku 1952 zkolaudován, ale provozu se nikdy nedočkal.

V pozdějších letech bylo sice rozhodnuto o výstavbě dálnice D1, ale také o stavbě vodní nádrže Švihov na Želivce, která je dnes zásobárnou pitné vody pro Prahu. Tím všechny plány na využití mostu skončily. Stavba zůstala opuštěna a téměř zatopena vodou přehrady. Nedaleko se pak nalézá dostavěný, ale rovněž neužívaný dálniční most u Hulic.

Most se dnes nachází v 1. ochranném pásmu a tím je veřejnosti nepřístupný. Dostat se k němu je možné pouze v rámci exkurze organizované Vodním domem Hulice.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí