Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Gloriet na Vlčím kopci nad řekou Oslavou
Gloriet u Oslavy autor: RomanM82_zdroj Wikipedia
Památky

Gloriet na Vlčím kopci nad řekou Oslavou

Novogotický altán Gloriet nabízí jedinečnou vyhlídku na Divokou roklí řeky Oslavy, kde se řeka mění v burácející peřeje a vodopády. Gloriet byl zpestřením rozsáhlého parku rozprostírajícího se kolem zámečku Vlčí kopec, který nechal vystavět hrabě Jindřich Vilém III. Haugwitz.
Nedaleko městečka Kladeruby nad Oslavou se nachází původně lovecký zámeček Vlčí kopec zvaný Heinrichslust (Jindřichovo zátiší) od vídeňského architekta Josefa Kornhäusela, který nechal vybudovat Jindřich Vilém Haugwitz z Biskupic v letech 1829 – 1830. Šlo o „rekreační“ sídlo náměšťského panstva, které sem pravidelně jezdívalo v době honů, na přelomu září a října, a obvykle zde trávilo 1 – 3 týdny, kdy se věnovalo i se svými četnými hosty lovu. Lovili se jeleni, daňci a černá zvěř.
 
Zdejší rozlehlé hraběcí lesy byly vlastně soustavou obor, ohrazených dřevěnými kůly s měděnými dráty, s nadchody pro pěší nad nimi na stezkách a cestách a s vraty na vozových cestách. Svahy kolem hlubokého koryta řeky Oslavy a potoků byly protkány soustavou loveckých stezek, lidově zvaných „pirštajchy“. Umožňovaly lovcům pohodlnou chůzi a výhled na dostřel na obě strany. Na svazích pod zámečkem bylo i několik stanovišť pro „střelbu ku ptáku“, na nichž střelci dokazovali v odpočinkových dnech svou střeleckou pohotovost a zdatnost. Náměšťský zámek se zajímavou hudební tradicí měl i vlastní kapelu, složenou z kantorů a služebnictva. Jako kapelník zde působil i slezský skladatel Gottfried Rieger (1764 – 1855), který složil kantátu s názvem „Ode an Heinrichslust“ (Óda na Jindřichovo zátiší). Autor německého textu není uveden. Je ale dost možné, že ho složil sám Jindřich Haugwitz, vynikající překladatel a autor řady textů.

Asi 1 km severně od loveckého zámečku směrem ke skále Jinošovnici byl roku 1830 postaven kruhový altán se stanovou střechou „Gloriet“, náležející do staveb loveckého zámečku Heinrichslust na Vlčím kopci. Sloužil k odpočinku a občerstvení lovců a poskytoval překrásný výhled na tzv. Dlouhou Oslavu. Byl zvenku omítnut hrubou omítkou z říčního písku a podrovnávka byla obložena oblázky. Uvnitř bylo posezení a stoly na zajímavé parketové podlaze. Po zestátnění náměšťského panství však byly stavby rozkradeny a zničená a altán „Gloriet“ téměř spadl. Před nedávnem se však naštěstí povedlo stavbu zachránit důkladnou rekonstrukcí, takže se zde i dnes můžete pokochat nádhernou vyhlídkou na Oslavu.

Zámecký adventní koncert v Náměšti nad Oslavou

Koncert.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou

Další ročník Letního multižánrového kulturního festivalu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

Slavnost sv. Václava, patrona České země a náměšťské zámecké kaple.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Zámecký koncert v Náměšti nad Oslavou

Tradiční vyvrcholení hudební sezóny na zámku v Náměšti nad Oslavou.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.
Kramolín, Kraj Vysočina

Schultzovy filtry v Náměšti nad Oslavou

Že nevíte, co si pod tím názvem představit? Jde o kanalizační čistírnu, která byla postavena v letech 1957-1958 v Náměšti nad Oslavou.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Muzeum řeznictví v Náměšti nad Oslavou

Nové muzeum řezníků s unikátním počtem vystavených předmětů naláká nejednoho milovníka zajímavostí. Muzeum nabízí ucelený pohled na historii výroby uzenin a masných výrobků.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Sousedská hruška v Kralicích nad Oslavou

Hrušeň vysadil na podzim roku 1866 pan Antonín Sklenář jako dárek pro manželku. Léta pod ní sedávali a besedovali sousedé, dnes její stín vyhledávají především návštěvníci Kralic nad Oslavou, protože roste vedle kostela sv. Martina a Památníku Bible kralické.
Kralice nad Oslavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Nautilus v Náměšti nad Oslavou

Penzion Nautilus se nachází v klidném prostředí okolních lesů, na jižním svahu přehrady „Vícenický žleb“ v Náměšti nad Oslavou. Součástí penzionu je restaurace s letní zahrádkou a občerstvením.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Pizzerie Peperone Náměšť nad Oslavou

Pizzerie Peperone v Náměšti nad Oslavou byla postavena a otevřena v roce 2005. Je to rodinný podnik pracovitých manželů a jejich sehraného pracovního týmu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Pohodička

Tahle kavárna je sociálně terapeutická dílna Domova bez zámku. To znamená, že tady headbarista Marek Klement nebo jeho krásná žena Kateřina vystřelí ukázkové flat white a donese vám ho nejspíš člověk s mentálním postižením, ať už je to Pepa, Tonda nebo Koudy.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Hotel Restaurant Na Statku

V areálu bývalé zemědělské usedlosti vám v atmosféře životního stylu minulých dob nabídneme krásné ubytování a domácí stravu v naší restauraci.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina