!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Galerie výtvarného umění v Náchodě
Kultura

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Galerie v Náchodě se může pyšnit sbírkami umění z 19. a 20. století, kde můžeme vidět výrazné zastoupení děl z první republiky. Tímto ale zdaleka nekončí, netradiční specializace na ruské kresby činí z galerie třetí největší sbírku ruského malířství u nás.
Galerie byla založena v lednu 1966 jako Okresní galerie výtvarného uměníNáchodě. Umístěna byla v horním patře náchodského zámku, který v roce 1972 procházel souvislou rekonstrukcí, a tak galerie o své výstavní prostoty přišla. Netrvalo dlouho a galerie získala zpustlou zámeckou jízdárnu, kde sídlí dodnes.
 
Jízdárna byla při náchodském zámku zřízena kolem roku 1700. Roku 1744 byla postavena nová budova, jejíž podoba zůstala prakticky nezměněna. Zámecký areál i s jízdárnou používán jako skladiště stavebního materiálu. Později ji využívali jako tělocvičnu a trénovali zde náchodští házenkáři. V letech 1978 až 1983 byla přestavěna podle projektu Ing. Josefa Wagnera tak, aby vyhovovala potřebám galerie.
 
Otevřena byla v listopadu roku 1983. V druhé polovině 90. let byly výstavní prostory nově osvětleny a získaly tak špičkové parametry. Jízdárna Galerie výtvarného umění v Náchodě patří k nejpůsobivějším výstavním sálům v Čechách. Výstavní prostory i hygienické zázemí jsou řešeny bezbariérově.
 
Galerie se vedle tradičního zaměření na české umění 19. a 20. století specializovala na ruské malířství. Do roku 2016 se podařilo především vlastními nákupy získat 255 obrazů, kreseb a grafik ruských umělců. Tato třetí největší sbírka ruského malířství 19. století u nás je v každém lichém roce dlouhodobě instalována v přízemí zámecké jízdárny a doplněna významnými zápůjčkami z NG v Praze, GMU v Hradci Králové, GVU v Ostravě, MG v Brně a Magistrátu města Pardubice.
 
V sudých letech probíhají v přízemí a na ochozu jízdárny většinou rozsáhlé retrospektivy. V lichých letech, kdy je v přízemí instalováno ruské malířství, je vnitřní ochoz jízdárny vyhrazen krátkodobým výstavám, především českého umění.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

Smiřice, Královéhradecko
Cyklooáza Na Scestí

Cyklooáza Na Scestí

Smiřice, Královéhradecko
Paintball Hradec Králové

Paintball Hradec Králové

Černožice, Královéhradecko
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Hradec Králové, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány No.8 v Josefově

Apartmány No.8 v Josefově

Jaroměř, Královéhradecko
Wellness Hotel K-Triumf

Wellness Hotel K-Triumf

Velichovky, Královéhradecko
Restaurant U Koule v Jaroměři

Restaurant U Koule v Jaroměři

Jaroměř, Královéhradecko
Penzion Expanze Jaroměř

Penzion Expanze Jaroměř

Jaroměř, Královéhradecko