Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Marie Kodovské
Kultura

Galerie Marie Kodovské

Galerie Marie Kodovské sídlí v domě, ve kterém v letech 1946 až 1992 žila a tvořila významná art brut malířka a básnířka Marie Kodovská (1912-1992).
Výtvarné dílo malířky a básnířky Marie Kodovské (1912 – 1992) se řadí ke skupině výtvarných prací tzv. art brut (umění v původním, surovém, syrovém stavu),Výsledkem její tvorby, jsou stovky velkoformátových emailových maleb, akvarelů, perokreseb a koláží, stejně jako několik desítek svazků svázaných strojopisným listů s její poezií.

Zatímco poezií se vypisovala ze svého nešťastného a nelehkého života, obrazy vytvářela nový lepší a krásný svět, kterým se ve svém domečku na Mlýnské ulici v Rýmařově obklopovala a kterým velice často obdarovávala svou rodinu, přátele a návštěvníky.

Díla Marie Kodovské byla prezentována zejména na kolektivních výstavách naivního umění po celá sedmdesátá a částečně i osmdesátá léta minulého století, a to jak v tehdejším Československu (např. Rýmařov, Sovinec, Praha, Olomouc, Brno, Cheb, Litoměřice aj.) tak v mnoha (nejen) evropských zemích (např. Madrid, Bilbau, Drážďany, Berlín, Desava, Tokio, Paříž, Opole, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu aj.).

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Slunce v Rýmařově

Hotel Slunce v Rýmařově

Rýmařov, Moravskoslezský kraj
Horská chata Orientka v Jeseníkách u Rýmařova

Horská chata Orientka v Jeseníkách u Rýmařova

Stará Ves, Moravskoslezský kraj
Penzion Vincent

Penzion Vincent

Bruntál, Moravskoslezský kraj